Investori len neochotne prijali plán britskej vlády na oživenie domáceho hospodárstva.

Britská libra je voči americkému doláru najslabšia v histórii

Investori len neochotne prijali plán britskej vlády na oživenie domáceho hospodárstva. Ak sa zavedie, existujú reálne obavy, že tvrdo zasiahne verejné financie Spojeného kráľovstva. Bank of England začala veľmi pozorne sledovať vývoj na finančných trhoch.

Libra naďalej klesá

Britská libra počas pondelkového obchodovania, ktoré sa začalo v piatok, naďalej klesala. Libra pred víkendom stratila voči doláru 3,6 % a v pondelok svoje straty ešte prehĺbila. Voči doláru klesla na najslabšiu úroveň v histórii, pričom jedna libra stála len 1,047 USD. Neskôr libra mierne posilnila na 1,08 USD za libru.

Investorom sa plán britskej vlády nepáči

„Britské trhy opäť prudko zareagovali na fiškálnu veľkorysosť kabinetu Liz Trussovej,“ uviedol pre agentúru Reuters Derek Holt, vedúci kapitálových trhov v banke Scotiabank. Investori sa podľa neho obávajú, že plán britskej vlády na podporu hospodárstva zvýši inflačné tlaky, čo si následne vynúti ostrejšiu reakciu Bank of England v podobe zvýšenia úrokových sadzieb. To v konečnom dôsledku zvyšuje riziko recesie ostrovného hospodárstva. Akékoľvek ďalšie zvýšenie úrokových sadzieb však bude pôsobiť proti súčasnému znehodnoteniu libry šterlingov.

Jeden komentář

Přidat komentář

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *