Deflácia v eurozóne sa v septembri prehĺbila

Kým v auguste sa ceny v krajinách platiacich eurom medziročne znížili o 0,2 percenta, septembrová deflácia bola ešte o desatinu percentuálneho bodu hlbšia. Na vine sú podľa Eurostatu predovšetkým ceny energie, ktoré sa medziročne prepadli o viac ako osem percent.

Medziročná miera inflácie meraná zmenou harmonizovaného indexu spotrebiteľských cien dosiahla v septembri v eurozóne -0,3 percenta. Oproti augustu ceny však o 0,1 percenta vzrástli. Napriek tomu to nestačilo na to, aby sa eurozóna neprepadla do ešte hlbšej deflácie ako v auguste, keď ceny medziročne klesali o 0,2 percenta.

Najviac cenovú hladinu ťahajú dole ceny energií, ktoré sa medziročne znížili o 8,2 percenta. Ostatný priemyselný tovar tiež zlacnel, ale len o 0,3 percenta. Na medzimesačnej báze najviac klesali ceny služieb, ktoré odpísali viac ako jedno percento.

Z hľadiska jednotlivých krajín sa ceny medziročne najviac prepadli v Grécku, a to o 2,3 percenta. O necelé dve percentá cenová hladina klesla tiež na Cypre, cez jedno percento si ceny odpísali tiež v Írsku a Estónsku. Naopak najrýchlejšie v rámci eurozóny ceny rástli na Slovensku, kde si medziročne pripísali 1,5 percenta.

Přidat komentář

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *