Nórsko, ropa, plyn

Nórsko schválilo rozvoj 19 ropných a plynových polí za viac ako 200 miliárd nórskych korún

Nórska vláda schválila ropným spoločnostiam rozvoj 19 nových ropných a plynových polí. Toto rozhodnutie je súčasťou plánu krajiny na rozšírenie ťažby ropy v nadchádzajúcich desaťročiach, uviedla agentúra Reuters.

Nórsky parlament zaviedol dočasné daňové stimuly na podporu investícií do ťažby ropy v roku 2020, teda v čase nízkej aktivity. To vyvolalo príval žiadostí od energetických spoločností.

Ktoré projekty sú schválené?

Medzi projektmi, ktoré dnes získali konečné schválenie, je deväť projektov prevádzkovaných spoločnosťou Aker BP, tri projekty spoločnosti Equinor a niekoľko projektov prevádzkovaných spoločnosťami Wintershall Dea a OMV.

„Ide o projekty, ktoré prispejú k pokračujúcej vysokej a stabilnej produkcii z nórskeho kontinentálneho šelfu, ako aj k zamestnanosti a tvorbe hodnôt,“ povedal na tlačovej konferencii minister pre ropu a energetiku Terje Aasland.

Ktoré projekty sú schválené?

Proti ťažbe ropy v Nórsku ostro vystupujú ochrancovia životného prostredia a ďalší, ktorí sa obávajú, že emisie uhlíka zo spaľovania ropy a plynu prispejú k zmene klímy. Nórska vláda však tvrdí, že jej zdroje ropy a zemného plynu sú nevyhnutné pre energetickú bezpečnosť Európy a budú potrebné aj v nasledujúcich desaťročiach.

Nórsko minulý rok predbehlo Rusko a stalo sa najväčším dodávateľom plynu do Európy po tom, ako sa dodávky ruského plynu na kontinent znížili v dôsledku vojny na Ukrajine.

zdroj: ČTK