umelá inteligencia

Investície do akcií: Umelá inteligencia

Čo ešte nedávno vyzeralo ako bláznivé scenáre sci-fi filmov, sa pomaly, ale iste stáva realitou. Umelá inteligencia stále viac preniká do našich životov bez toho, aby sme si to príliš uvedomovali. Cieľom tohto textu nie je hodnotiť, či je to dobre, alebo zle, alebo či nás čaká budúcnosť vykreslená v tetralógii Matrix, ale ukázať, že biznis týkajúci sa umelej inteligencie je pozoruhodnou investičnou príležitosťou.

Obsah tohto článku

Samoriaditeľné autá, chirurgické roboty, programy pre autonómne vytváranie textov iba na základe niekoľkých málo požiadaviek zadaných užívateľom, ale aj domáci asistenti typu Alexa alebo Siri. To všetko a ešte mnoho ďalších podobných zariadení, ktoré dokážu fungovať bez permanentnej súčinnosti človeka, možno zahrnúť do jednej veľkej množiny pod označením „umelá inteligencia” alebo AI – Artificial Inteligencia .

Umelú inteligenciu možno chápať ako schopnosť strojov napodobňovať ľudské schopnosti a zručnosti, ako je uvažovanie, učenie sa, plánovanie alebo kreativita. Umelá inteligencia umožňuje technickým systémom reagovať na vnemy z ich prostredia, riešiť problémy a dosahovať určité ciele. Zabudovaný počítač prijíma dáta, ktoré boli už pripravené, alebo sú zbierané pomocou vlastných senzorov a kamier, ktoré následne vyhodnotia a reaguje na ne. Systémy umelej inteligencie sú schopné pracovať samostatne a tiež meniť a prispôsobovať svoje konanie na základe vyhodnotenia efektov predchádzajúcich akcií.

TIP: Najlepšie miesta kde nakúpiť akcie 

Prečo investovať do spoločností zameraných na AI?

Hoci to všetko môže znieť až strašidelne, fakticky nejde o nič iné ako o akýsi ďalší stupeň technologickej úrovne, ktorá v konečnom dôsledku výrazne uľahčuje život človeku. Nejde o technológiu vzniknutú náhodne, za jej vývojom stoja spoločnosti, ktorých cieľom je svoj nový produkt speňažiť.

A práve to je hlavný dôvod, prečo má zmysel sa o umelú inteligenciu zaujímať aj z investorského hľadiska. Na trhu existujú spoločnosti, ktoré vyvinuli žiaduci produkt, ktorý má obrovský potenciál. V mnohých odboroch totiž môže nahrádzať ľudskú prácu, čo ekonomiku ako celok posúva ešte viac k ekonomike založenej na znalostiach a inováciách, av konečnom dôsledku výrazne zvyšuje produktivitu výrobných faktorov. Čo prevedené do reči biznisu znamená príležitosti na zvyšovanie zisku. V dnešnej dobe by sme len ťažko hľadali perspektívnejšie odvetvie než to, ktoré sa sústredí na rozvoj umelej inteligencie.

umelá inteligencia, najlepšie akcie, investície do akcií
Umelá inteligencia

Mohlo by Vás zaujímať: investujte s brokerom – BITMarkets.com

Súčasný rozmach umelej inteligencie navyše nemožno stotožňovať s technologickou bublinou, ktorá vznikla na trhoch niekedy na prelome tisícročia. Na rozdiel od nej je totiž u umelej inteligencie prakticky pre každého predstaviteľné jej využitie. A to v mnohých každodenných situáciách. S trochou zveličenia by sa dalo povedať , že dopyt po umelej inteligencii je zaručený, navyše v takmer neobmedzených intenciách.

Okrem toho sa dá úspešne predpokladať, že o umelú inteligenciu budú javiť (ak už nejaví) záujem firmy z každého sektora národného hospodárstva. Nebude existovať odvetvie, kde by AI nenašla svoje využitie. Či už sa jedná o priemysel, obchod, cestovný ruch, ale aj farmaceutický priemysel, zdravotníctvo alebo sociálne služby. Spoločnosti, ktoré sa budú zapájaniu umelej inteligencie vyhýbať, čaká najskôr podobný osud ako výrobca fiakrov v čase, keď už Henry Ford zavádzal pásovú výrobu vo svojej automobilke.

TOP 5 akciových spoločností špecializujúcich sa na umelú inteligenciu

Lenže to neznamená, že by bolo úplne jedno, do akcií ktoré spoločnosti zameriavajúce sa na umelú inteligenciu investovať. Tak ako v každom odbore aj tu platí, že je potrebné starostlivo sledovať, ktoré spoločnosti sa na rozvoj umelej inteligencie len hrajú, a ktoré možno považovať za seriózne a navyše perspektívne. A možno prekvapivo medzi nimi nájdeme aj „staré známe“ napriek možnej predstave, že kvalitné AI akcie musia znamenať technologický start-up, ktorý si ešte len hľadá svoje miesto na slnku. Magazín Forbes , ale aj niektoré iné odborné weby, považuje za top 5 akciových spoločností zameriavajúcich sa na umelú inteligenciu nasledujúce:

Advanced Micro Devices (AMD)

Ešte donedávna pomerne podceňovaný výrobca polovodičov a čipov sa ocitá vo výpočte spoločností, ktoré stoja za to sledovať, pokiaľ uvažujete o investícii do AI akcií. Spoločnosť AMD zabudováva technológiu umelej inteligencie do svojich čipov novej generácie, čo jej dáva mimoriadnu atraktivitu. AMD navyše vykázala skvelé finančné výsledky v posledných piatich rokoch, čo sa podpísalo aj na raste trhovej hodnoty jej akcií. Tie sa v súčasnosti obchodujú na newyorskej burze za približne 95 dolárov, čo je asi o 800 percent viac ako pred piatimi rokmi. Od začiatku tohto roka akcie AMD spevnili takmer o polovicu a mnoho expertov odhaduje, že tento rok ešte nepovedali posledné slovo.

najlepšie akcie, investície do akcií, AI, Vývoj cien akcie AMD, akcie
Vývoj cien akcie AMD

Alphabet

Materská spoločnosť technologického gigantu Google sa vo zozname odporúčaných AI akcií taktiež neocitá náhodou. Popri tom, že ide o internetový vyhľadávač, prevádzkovateľov radu sociálnych sietí, poskytovateľov cloudových služieb, Google, respektíve Alphabet je jedným z lídrov v oblasti umelej inteligencie. A to najneskôr od roku 2014, kedy pod svoje krídla získal britský start-up DeepMind . Spoločnosť Alphabet doslova transformovala rad oblastných AI vrátane počítačového videnia, deep learningu alebo image a speech recognition . Hovorí sa aj o dodávkach technológií pre autonómne vozidlá. Akcie spoločnosti Alphabet za posledných päť rokov spevnili o viac ako 100 percent. Od začiatku tohto roku potom zhodnotili asi o 17 percent a obchodujú sa okolo 105 dolárov za kus. Spoločnosť Alphabet je jedna z najhodnotnejších spoločností sveta.

najlepšie akcie, investície do akcií, AI, Vývoj cien akcie Alphabet, akcie
Vývoj cien akcie Alphabet

Micron Technology

Spoločnosť Micron Technology práve nepatrí medzi najznámejšie. Napriek tomu investícia do jej akcií stojí za zváženie. Micron Technology totiž patrí medzi popredných dodávateľov pamäťových zariadení do počítačov a ďalších podobných zariadení, poskytuje služby týkajúce sa ukladania veľkých objemov dát, ale taktiež vyrába čipy ako pre počítače, tak pre chytré telefóny a podobne. Vytvára dátové úložiská pre firmy z najrôznejších odborov vrátane výroby automobilov alebo zdravotníctva. Jej perspektíva spočíva práve v schopnosti ukladať a spracovávať obrovské množstvo dát. Práve na dátach závisia schopnosti umelej inteligencie. Akcie spoločnosti Micron Technology za posledných päť rokov spevnili len asi o osem percent a obchodujú sa za cenu okolo 60 dolárov. Ešte pred rokom to bolo takmer 100 dolárov, Micron Technology sa stala súčasťou celkových výpredajov technologických akcií. To však jej potenciál nijako neznižuje.

najlepšie akcie, investície do akcií, AI, Vývoj cien akcie Micron Technology, akcie
Vývoj cien akcie Micron Technology

Microsoft Corporation

Spoločnosť Microsoft nie je potrebné dlho predstavovať. Ide o jednu z najúspešnejších spoločností, ktoré v oblasti informačných a komunikačných technológií vôbec vznikli. Do nášho zoznamu sme ju ale zaradili hlavne kvôli jej nedávnej niekoľkomiliardovej investícii do spoločnosti OpenAI .

Spoločnosť O penAI má okrem iného „na svedomí“ pomerne dobre známy nástroj na generovanie textov prakticky na ľubovoľnú tému. Jedná sa o ChatGPT , softvér, ktorý na základe niekoľkých vstupných kľúčových slov dokáže vytvoriť text, ktorý v mnohých prípadoch pôsobí autenticky. Niekedy až príliš, a tak sa pomaly vytráca schopnosť čitateľov rozlíšiť, aký text je skutočný – vytvorenie človekom, a za ktorým naopak stojí mimoriadne inteligentný, ale súčasne aj umelý generátor textov. Akcie Microsoftu sa momentálne obchodujú mierne nad 270 dolármi. Za posledných päť rokov sa ich hodnota zvýšila takmer o 215 percent. Od začiatku tohto roka akcie Microsoftu pripísali niečo cez 14 percent.

najlepšie akcie, investície do akcií, AI, Vývoj cien akcie Microsoft Corporation, akcie
Vývoj cien akcie Microsoft Corporation

NVIDIA Corporation

Spoločnosť NVIDIA má určite mnoho z vás spojených s vývojom a produkciou počítačových grafických kariet. Správne. Ale to nie je všetko. NVIDIA sa zameriava aj práve na vývoj umelej inteligencie, keď napríklad dodáva grafické čipy a ďalšie programové vybavenie pre samoriaditeľné vozidlá. Akcie spoločnosti NVIDIA sa za posledných päť rokov zhodnotili asi o 350 percent. Od začiatku tohto roka vzrástla trhová cena akcií tejto spoločnosti o viac ako 80 percent, keď sa obchodujú za cenu okolo 260 dolárov.

najlepšie akcie, investície do akcií, AI, umelá inteligencia, Vývoj cien akcie NVIDIA Corporation, akcie
Vývoj cien akcie NVIDIA Corporation<br><br><br>

Ako investovať do umelej inteligencie

Pravdepodobne najjednoduchšou cestou k investícii do umelej inteligencie je obstaranie akcií konkrétnych spoločností, ktoré sa na AI zameriavajú. Pokiaľ sa pre takúto možnosť rozhodnete, majte stále na pamäti, že sa jedná o akcie. A akcie ako je známe predstavujú jedno z najrizikovejších aktív vôbec. Preto je potrebné neustále sledovať aktuálne dianie na trhoch, aby ste v najhoršom mohli z akcií, do ktorých ste investovali, včas vystúpiť.

Vyskúšaj: Demo účet u brokera Zetano

Pokiaľ nechcete dennodenne sledovať vývoj akciového trhu, respektíve akcií konkrétnych spoločností, ponúka sa možnosť investície prostredníctvom fondov, ktoré sa akciami firiem zameraných na umelú inteligenciu zaoberajú. Výhodou takýchto fondov môže byť určitá diverzifikácia akciového portfólia, kedy fondy investujú do väčšieho počtu druhov akcií. To predsa len do určitej miery riziko zmierni.

investície do umelej inteligencie, graf, rast hodnôt, rast, najlepšie akcie, investície do akcií
Graf

V neposlednom rade môžete skúsiť investíciu do start-upov zameraných na umelú inteligenciu. Tu sa však jedná o veľmi rizikovú investíciu, pretože start-up je začínajúca, a teda nezavedená a nepreverená firma. Avšak skúsiť šťastie je možné, postupujte však s mimoriadnou opatrnosťou a neinvestujte do podobných spoločností príliš veľkú časť vašich úspor alebo peňazí, ktoré vám zostanú z výplaty.

Investície do akcií umelej inteligencie – na čo si dať pozor

Ako už bolo niekoľkokrát povedané, umelá inteligencia predstavuje obrovský potenciál. A to nielen z pohľadu investora, ale aj celej ekonomiky. Dá sa preto očakávať, že akcie firiem, ktoré sa AI zaoberajú, budú mať najskôr tendenciu rásť.

Ale pozor, aj tu platí zásada mimoriadnej opatrnosti, pretože nie je všetko zlato, čo sa trblieta. Investujte do akcií spoločností, ktoré za sebou majú aspoň nejakú históriu. Rozhodne nie je chybou zaobstarať akcie technologických gigantov ako Microsoft, Alphabet alebo AMD. Technologicky špičková spoločnosť totiž nemusí vždy znamenať spoločnosť novo vzniknutú a malú.

Pri investovaní do akcií firiem zameraných na AI sa dá riadiť pravidlami, ktoré sú uznávané v prípade investícií do akcií všeobecne. Teda prikupovať postupne v niekoľkých balíčkoch, čo je vždy lepšie, než sa snažiť odhadnúť cenu akcie na jej minime. Rovnako by ste si mali rozmyslieť, čo od takej investície čakáte. Či predovšetkým výplatu zaujímavej dividendy, alebo zvýšenie hodnoty danej akcie a jej následný predaj so ziskom. V každom prípade diverzifikujte, diverzifikujte a opäť diverzifikujte.

Prečítajte si článok aj českom a anglickom jazyku.

2 komentáre

Přidat komentář

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *