Akcie

[TOP 5] Chyby pri obchodovaní na burze

Chyby pri obchodovaní. Investovanie do akcií sa zdá byť mimoriadne lákavé, najmä v čase, keď úspory na bežných alebo sporiacich účtoch doslova pohlcuje inflácia. Okrem toho je dnes vďaka internetu veľmi jednoduché vstúpiť na akciové trhy. Najmä nováčikovia však pri obchodovaní s akciami často opakujú nasledujúce chyby. Ak teda patríte do tejto skupiny, neváhajte si prečítať nasledujúci článok, aby ste sa vyhli akýmkoľvek komplikáciám.

Chyby pri obchodovaní s akciami – nedostatočná voľba stratégie

Samozrejme, existuje množstvo stratégií, ako obchodovať s akciami. Najzákladnejším je však rozhodnúť sa, či chcete byť na trhu skôr dlhodobým investorom alebo obchodníkom, a podľa toho prispôsobiť svoje sebavzdelávanie.

Základným rozdielom je, ako sme už uviedli vyššie, dĺžka trvania investície. Zatiaľ čo trader uskutočňuje väčší počet predajov a nákupov v kratšom časovom horizonte a snaží sa viac profitovať z krátkodobých výkyvov hodnoty akcií, dlhodobý investor nakupuje aktíva na dlhšie obdobie. Preto si vyberá spoločnosti, v ktorých vidí potenciál budúceho rastu hodnoty. Napríklad maklér Wonderinterest pripravil rebríček 10 najlepších zelených investícií pre takýchto jednotlivcov vzhľadom na to, že tlak na udržateľnosť patrí medzi významné trendy v súčasnom svete. Nech sa však rozhodnete akokoľvek, dôležité je držať sa zvolenej stratégie. Okrem toho vyhľadajte informácie, ktoré vám pomôžu úspešne ho implementovať.

Chyby pri obchodovaní

Prečítajte si tiež: Wonderinterest Trading Ltd. Recenzie

Chyby pri obchodovaní s akciami – prehnané očakávania

Začiatočníci medzi obchodníkmi s cennými papiermi sa často rozhodnú zapojiť do investovania po prečítaní obrovských úspechov niektorých svojich predchodcov. Často v krátkom čase nesmierne zbohatli. Je však dôležité si uvedomiť, že takéto prípady sa vyskytujú len zriedkavo a že riskujete aj rýchlu stratu svojich finančných prostriedkov.

Investovanie na akciovom trhu je jednoducho beh na dlhú trať, ak chcete naozaj zarobiť peniaze. Aj úspešní obchodníci mali neúspechy, ale poučili sa z nich a získané skúsenosti využili v budúcnosti. Preto je dôležité aktívne sa vzdelávať a sledovať novinky týkajúce sa akciových trhov vo všeobecnosti a konkrétnych spoločností alebo indexov vo vašom portfóliu.

Chyby pri obchodovaní s akciami – výber nesprávneho brokera

Na internete nájdete množstvo maklérov, ktorí ponúkajú svoje služby na pôsobenie na finančných trhoch. Preto pri rozhodovaní, s ktorým brokerom vstúpiť na akciové trhy, musíte venovať dostatok času výberu toho správneho.

Pomôcť vám môžu napríklad recenzie, ktoré nájdete na rôznych odborných internetových portáloch. Môžete si tiež vyhľadať spätnú väzbu od samotných investorov. V neposlednom rade by ste si mali pozorne prezrieť aj webovú stránku daného makléra a zistiť si všetky informácie o poplatkoch, províziách, rôznych typoch účtov atď.

Chyby pri obchodovaní

Neprehliadnite: TOP 10 miest na nákup akcií

Chyby pri obchodovaní s akciami – malá diverzifikácia portfólia

Mnoho nováčikov potom podceňuje aj význam diverzifikácie svojho investičného portfólia. Ľudovo povedané, „vkladajú všetko na jednu kartu“ a všetky svoje prostriedky vkladajú do jednej alebo len niekoľkých spoločností. Ak sa daná spoločnosť dostane do neočakávaných problémov, znamená to, že príde o značnú sumu peňazí.

Samozrejme, to neznamená, že by ste sa mali uchýliť k nákupu akcií spoločností, o ktorých nič neviete, len aby ste vlastnili cenné papiere viacerých spoločností. Ideálne je však pýtať sa na spoločnosti v rôznych segmentoch trhu a investovať do nich. Takto prípadná udalosť, ktorá ovplyvní celý trh, nevedie k strate významnej časti investovaného kapitálu.

Chyby pri obchodovaní s akciami – prílišný vplyv emócií

V súčasnosti existuje množstvo krátkodobých a dlhodobých stratégií, údajov a informácií týkajúcich sa trhov. Nikto však nemôže vopred vedieť, ako sa budú vyvíjať. Preto je dôležité nenechať sa premôcť emóciami a zakaždým obchodovať s čistou hlavou podľa vopred zvoleného plánu.

Vo všeobecnosti sa hovorí, že najčastejšie chyby v investovaní súvisiace s emóciami vychádzajú najmä z nadmerného strachu alebo naopak z prehnanej túžby dosiahnuť zisk. Najmä prvá situácia nastáva najčastejšie v momente neočakávaného poklesu hodnoty akcií – prvotnou reakciou mnohých ľudí v takýchto prípadoch je čo najrýchlejšie sa zbaviť stratových aktív. Často sa však stáva, že trhy sa zotavia a tí, ktorí predávali zo strachu pred ešte väčším poklesom, svoje konanie ľutujú.

Na druhej strane, značná časť investorov potom pociťuje nutkanie dychtivo nakupovať akcie spoločností po tom, ako ich hodnota neustále rastie. Akékoľvek prerušenie tohto trendu bude mať negatívny vplyv aj na hodnotu ich akciového portfólia.

Chyby pri obchodovaní

Prečítajte si tiež: TOP 10 spôsobov, ako investovať svoje peniaze

2 komentáre

Přidat komentář

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *