Zlaté časy na trhu s komoditami?

Budú komodity zažívať v nasledujúcich mesiacoch ďalšie oživenie a mali by ich investori zaradiť do svojho portfólia aj napriek rekordným cenám? Samozrejme nie každá investícia do komodity sa musí vyplatiť. Faktory vplývajúce na rast, či pokles, sa odlišujú aj v závislosti od konkrétneho sektoru.

Investovanie do „zelených kovov“

Zaujímavým trendom môžu byť tzv. „zelené kovy“, ktoré sa využívajú pri výroby elektrických vozidiel. Ide hlavne o kovy, ako je meď, nikel, striebro, hliník a platina. Podporou pre ich rast je snaha mnohých krajín zlepšiť životné prostredie a teda zavádzanie emisných kvót, čo vedie krajiny k investíciám a produkcii energeticky čistejších a elektrických automobilov. Technologická aktivita smerom nahor by mohla podporiť hlavne meď, keďže sa používa v najnovších inováciách, ktoré sa spoliehajú na technológiu 5G a tento kov je aj základnou súčasťou elektrických vozidiel.

Výkonnosť Futures s meďou počas posledných 5-tich rokov. (Zdroj: www.investing.com)

Zlato ako bezpečný prístav

Čím väčšia neistota na trhu, tým vyššia pravdepodobnosť, že investorov zaujme relatívne bezpečná investícia do zlata. V poslednom čase sme zaznamenali mnohé faktory, ktoré podporujú rast tejto komodity. Chuť riskovať sa oslabila tesne pred zverejnením údajov o inflácii v USA, ktoré by mohli podporiť agresívnu politiku Fedu. Dôležitým faktorom je aktuálne vojna na Ukrajine a sankcie proti Rusku. Na trhu môžeme vidieť napätie a potenciál pre ďalšie blokácie voči ruskej energetike, ak EÚ uskutoční plány na ropné embargo voči Rusku. Rozhodujúce bude v nadchádzajúcich týždňoch, ako sa zachová Rusko, resp. jeho ochota vyjednávať s Ukrajinou, prípadne ukončenie vojenského konfliktu.

Výkonnosť zlata počas posledných 5-tich rokov. (Zdroj: www.tradingeconomics.com)

Agro komodity

Najsledovanejšími komoditami v poľnohospodárskom sektore sú momentálne pšenica, kukurica a káva. Aj tu má jednoznačný vplyv nepriaznivá situácia na Ukrajine, nakoľko je krajina významným dodávateľom prvých dvoch komodít. Na druhej strane sú aj vysoké ceny pohonných hmôt a hnojív, ktoré tlačia ceny nahor. V ďalšom období nie je pravdepodobné, že situácia sa zmení, ak nenastane rapídny obrat k lepšiemu na území Ukrajiny. [2]

Covid ešte nepovedal posledné slovo

Najnovšie ceny ropy ovplyvňuje situácia s pandémiou v Číne. Táto krajina je najväčším globálnym dovozcom ropy a v Šanghaji sa spotrebuje cca 4 % ropy. Obavy z lockdownu znížili cenu ropy na najnižšiu úroveň od februára. Medzinárodná benchmarková ropa Brent klesla pod 100 USD.* Aj takéto výkyvy však prinášajú vhodnú investičnú príležitosť pre investorov, ktorí čakajú práve na korekciu.

Výkonnosť Brent Oil Futures za posledných 5 rokov. (Zdroj: www.investing.com)

Autorkou Lucía Žárská, analytička spoločnosti ProfitLevel

Placená spolupráce

Jeden komentář

Přidat komentář

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *