car-mercedes-benz, elektromobil, auto

Volkswagen a Daimler si chcú poistiť čilské lítium

Dve najväčšie nemecké automobilky podnikli kroky k tomu, aby dokázali, že ťažba lítia v Čile prebieha ekologicky. Volkswagen a Daimler sa tak zrejme pripravujú na boom elektromobilov.

Čilská púšť Atacama je najväčšia juhoamerickú zásobárňou lítia, kovu potrebného na výrobu batérií. Región je však zároveň veľmi krehkým ekosystémom, ktorý ťažbou strategické suroviny trpí. Podľa agentúry Reuters sa o otázku udržateľnej ťažby lítia v tejto časti sveta zaujímajú dve najväčšie nemecké automobilky Volkswagen a Daimler.

Tie podľa informácií, ktoré Reuters poskytol dobre informovaný zdroj, nechali vypracovať štúdiu, na základe ktorej by ťažba lítia mohla prebiehať ekologicky šetrnejším spôsobom. „Rastúci význam batérií spôsobil, že udržateľnosť ťažby lítia je pre týchto výrobcov automobilov úplne kľúčovou prioritou,“ cituje Reuters svoje zdroje.

Volkswagen priznal, že si vypracovanie štúdie skutočne objednal, Daimler vec nekomentoval. Objednanie materiálu môže súvisieť s tým, že úrady v Čile vyhlásili atacamský ekosystém za ohrozený a varovali pred vysokou mierou neistoty ohľadom vývoja vodnej bilancie v danom regióne. Voda je pritom dôležitou súčasťou ťažby lítia, ale aj nevyhnutnú komoditou pre zachovanie rázu atacamskej prírody.

Jeden komentář

Přidat komentář

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *