Ruská invázia na Ukrajinu s najväčšou pravdepodobnosťou vyženie infláciu v Európskej únii a eurozóne na nové maximá.

Vojna na Ukrajine môže zmeniť zámery Európskej centrálnej banky na sprísnenie jej politiky

Ruská invázia na Ukrajinu s najväčšou pravdepodobnosťou vyženie infláciu v Európskej únii a eurozóne na nové maximá. Lenže s tým súčasne rastie riziko, že európska ekonomika stratí dych. Objavujú sa teda úvahy, že by sprísňovanie menovej politiky malo prebiehať pomalšie.

S tým, ako inflácia v eurozóne v posledných mesiacoch stále zrýchľuje, sa trhy začali pripravovať na sprísňovanie menovej politiky Európskej centrálnej banky. Prvý krok v podobe ukončenia nákupov dlhopisov mal prísť na menovo politickom zasadnutí ECB 10. marca.

Agentúra Reuters ale prišla s tvrdením, že šesť zdrojov zvnútra ECB si dokáže predstaviť aj rýchlejší postup v boji proti inflácii, a to vrátane zvyšovania úrokových sadzieb už tento rok na jar. Naproti tomu ale stoja hlasy, ktoré takéto špekulácie považujú za predčasné.

Medzi zástancov miernejšieho postupu proti inflácii patrí dlhodobo aj prezidentka Európskej centrálnej banky Christine Lagardeová. Podľa zdrojov, na ktoré Reuters odkazuje, kľúčová bitka na pôde ECB bude prebiehať o to, aké dlhé rozmedzie by malo nastať medzi ukončením nákupov dlhopisov a prvým zvýšením úrokových sadzieb. Koniec kvantitatívneho uvoľňovania by vraj mohol prísť pokojne až v treťom štvrťroku.

Přidat komentář

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.