Vietnam

Vietnamská ekonomika je v čase koronvírusu žiariacou hviezdou Ázie

Vietnam patrí medzi krajiny, ktorým sa podarilo pandémiu koronavírusu po zdravotníckej stránke zvládnuť na výbornú. Krajina má doteraz potvrdených len necelých 1300 prípadov nákazy a bezmála štyri desiatky obetí. To sa zrkadlí v priaznivých ekonomických vyhliadkach na budúci rok.

Hospodárstvo tejto takmer stomiliónovej krajiny vykáže ako jediné z juhovýchodnej Ázie rast hrubého domáceho produktu. Podľa Medzinárodného menového fondu sa výkon vietnamskej ekonomiky zvýši o 2,4 percenta. Fond oceňuje, že vietnamská vláda podnikla rýchle a efektívne kroky na podchytenie Koronavírusovej epidémie, čo pre tamojšie hospodárstvo znamená veľké nádeje na zrýchlenie svojho rastu v roku 2021.

Medzinárodný menový fond Vietnamu predpovedá, že jeho ekonomika porastie o 6,5 percenta. Počas budúceho roka by sa mal do značnej miery stabilizovať domáci aj zahraničný dopyt po vietnamskej produkcii a vietnamské spoločnosti sú pripravené zaujať vyprázdnené miesta po tých, ktorých Koronavírusová pandémia postihla tak negatívne, že nie sú schopní dopyt uspokojiť.

Hoci Vietnam nedisponuje tak vyspelou zdravotníckou infraštruktúrou, pandémiu sa mu podarilo zvládnuť vďaka rýchlej a efektívnej reakcii vlády a dodržiavanie sociálneho odstupu medzi ľuďmi. Ekonomiku tiež podporili protiepidemické opatrenia prijímané v iných krajinách, pretože ľudia po celom svete začali vo veľkom nakupovať na internete. A často tovar, ktorý sa vyrába práve vo Vietname.

Přidat komentář

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *