Velka Britanie

Veľká Británia stráca podiel na kľúčových trhoch, vyplýva to z novej štúdie

Podiel Veľkej Británie na trhoch v Spojených štátoch, Nemecku a Číne sa počas koronavírusovej pandémii znížil. Môže za to ale nielen covid-19, ale aj nárast napätia v obchodných vzťahoch vo svete alebo slabý rast produktivity práce.

Z novej štúdie z dielne Lloyd’s Banking Group Centre for Business Prosperity vyplýva, že Veľká Británia v posledných rokoch stratila časť zo svojej pozície na trhoch USA, Nemecka a Číny. Teda v krajinách, ktoré sú najväčšími odbytiskami britského tovaru. „V niektorých kľúčových destináciách Veľká Británia zaznamenala výraznejší pokles exportu a znížila sa jej globálna konkurencieschopnosť,“ píše sa v štúdii.

Najväčší prepad britského exportu nastal vo vývoze do Spojených štátov. A to v absolútnych, ako aj v relatívnych číslach. Medzi rokmi 2017 a 2019 sa potom britský vývoz do Nemecka zvýšil len o 8,5 percenta, zatiaľ čo Taliansko, Holandsko, Španielsko alebo USA zaznamenali podstatne vyšší nárast vývozu na trh najväčšej európskej ekonomiky. Autori štúdie to pripisujú následkom referenda o vystúpení Veľkej Británie z Európskej únie. Súčasne s tým pôsobí tiež spomaľovanie rastu produktivity práce a v poslednom roku koronavírusová pandémia.

Přidat komentář

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *