usa vlajka

V USA klesol počet žiadostí o dávky v nezamestnanosti, ekonomika potvrdzuje silné oživenie

Počet žiadostí o dávky v nezamestnanosti sa v Spojených štátoch v týždni končiacom 19. júna znížil o sedem tisíc na 411 tisíc. Medziročne došlo k výraznému poklesu, ale stále je to asi dvakrát viac ako pred nástupom krízy koronavírusu.

Podľa amerického ministerstva práce by sa týždenný počet nových žiadostí o dávky v nezamestnanosti mal pohybovať v intervale 200 až 250 tisíc, čo možno považovať za stav zodpovedajúci rovnováhe trhu práce. K tomuto číslu však Spojené štáty pomaly smerujú, lebo ďalšie ekonomické indikátory naznačujú, že hospodárske oživenie v USA naberá na tempe.

Rast hrubého domáceho produktu dosiahol v prvom tohtoročnom štvrťroku po revízii 6,4 percenta na anualizovanej báze. Niektorí ekonómovia oslovení agentúrou Reuters očakávajú, že výkon americkej ekonomiky dosiahne v druhom kvartáli dokonca desiať percent. A to hlavne vďaka masívnemu fiškálnemu stimulu v podobe balíčkov prijatých ešte za prezidenta Trumpa, ale aj tých, ktoré nasledovali už pod novým šéfom Bieleho domu Joeom Bidenom.

Ekonomické oživenie USA dokladajú tiež dáta o zmene zásob hotovej produkcie, ktoré sa medzimesačne znížili asi o jedno percento. K najväčšiemu poklesu zásob došlo u dopravných prostriedkov, a to bezmála o šesť percent.

Přidat komentář

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *