Nemecko, nemecká vlajka

V Nemecku je horšia podnikateľská klíma už štvrtý mesiac v rade, uviedol Ifo inštitút

Pretrvávajúce problémy v dodávateľskom reťazci aj zdražujúce vstupy. To sú hlavné príčiny ďalšieho zhoršenia podnikateľskej klímy v Nemecku. Hodnota jeho indexu je najhoršia od tohtoročného apríla.

Index podnikateľskej klímy, ktorý každý mesiac publikuje nemecký výskumný Ifo inštitút, v októbri opäť klesol. Jeho hodnota dosiahla 97,7 bodu, čo je najhorší výsledok od apríla. Nad stovkou bol naposledy v júli a od júna klesá štvrtý mesiac v rade. Výrazne poklesli aj očakávania podnikateľov, ktoré sú najhoršie od februára tohto roku.

Za hlavné príčiny Ifo inštitút označil pretrvávajúce problémy v dodávateľskom reťazci, kedy stále viaznu dodávky dôležitých vstupov alebo komponentov. Tým trpí predovšetkým automobilový priemysel, a to nielen v Nemecku. Nemecké firmy trápia aj vysoké ceny vstupov a zdražujúce energie.

Zhoršujúca sa situácia nemeckých podnikov ide ruka v ruke okrem iného so zhoršeným výhľadom nemeckej centrálnej banky, ktorá upravila predpoveď ekonomického rastu pre tento rok „výrazne smerom dole“. Deutsche Bundesbank pritom ešte v júni očakávala, že najväčšia európska ekonomika tento rok vzrastie o 3,7 percenta.

Jeden komentář

Přidat komentář

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *