ropa

Účinná vakcína povedie k obnoveniu rastu dopytu po rope, ale nie zas tak rýchlo

Správa spoločností Pfizer a BioNTech o vysokej účinnosti ich vakcíny posilnila optimizmus na finančných i komoditných trhoch. Kým pandémia dopyt po rope doslova uzemnila, vidina vysporiadania sa s nákazou zrejme povedie k jej obnovovaniu.

Podľa analytika agentúry Reuters Johna Kempa by ale bol sklamaný ten, kto očakáva rýchly nárast dopytu po čiernom zlate, prípadne ďalších energetických komoditách. Ľudstvo má síce vakcínu proti koronavírusu na dosah, ale ešte niekoľko mesiacov potrvá, než bude dostupná v takom množstve, aby došlo k vytvoreniu vytúženej kolektívnej imunity.

Od toho sa priamo odvíja doba, ktorú bude trvať obnovenie hospodárskeho rastu a s ním aj rastu dopytu po rope. Efekt vakcíny proti koronavírusu bude podľa Kempa cítiť až v druhej polovici budúceho roka. Kemp vychádza z pondelkového pohybu cien futures na dodávky ropy. Ak totiž bude vakcína dostupná v potrebnej miere, bude dochádzať k odstráneniu reštrikcií pohybu vrátane obmedzení leteckej dopravy.

Tá je totiž jednou z kľúčových oblastí, ktorá tvorí masívny dopyt po rope, z ktorej sa vyrába okrem iného letecký benzín. John Kemp ale varuje pred prílišným optimizmom, pretože praktické využitie vakcíny sa môže ešte pozdržať. Na druhej strane vakcíny proti koronavírusu vyvíjajú aj ďalšie farmaceutické firmy, nielen Pfizer a BioNTech.

Přidat komentář

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *