Turecko spustí obriu vodnú elektráreň na rieke Tigris

Už budúci týždeň by malo Turecko začať prevádzku veľkej vodné elektrárne zabudovanej v priehrade Ilisu na rieke Tigris na juhovýchode krajiny. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na vyhlásenie tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana.

Erdogan spustenie elektrárne oznámil po pondelkovom rokovaní s tureckou vládou. „Spustíme na priehrade Ilius šesť vodných turbín. Pôjde o jeden z najväčších projektov tohto typu v našej krajine. Štart nastane 19. mája, „uviedol Erdogan vo svojom prejave.

Výstavba priehrady na rieke Tigris bola tureckým kabinetom schválená už v roku 1997 a má vyrábať elektrinu pre celý okolitý región. Kvôli projektu muselo svoje domovy opustiť na 80 tisíc obyvateľov z takmer dvoch stoviek dedín. Budovanie priehrady je tak rozsiahle, že projekt dokonca vzbudil obavy v susednom Iraku z možných dopadov na zásobovanie vodou pre pobrežné oblasti na dolnom toku Tigris.

Po mnohých rokoch, ktoré sprevádzala odkladanie stavby, sa priehrada začala napúšťať vlani v júli. Proti priehrade protestujú aktivisti, ktorí upozorňujú na environmentálne vplyvy vodného diela. Priehrada Ilisu má inštalovaný výkon 1200 megawattov, čo z nej robí štvrtú najväčšiu vodnú elektráreň v krajine.

Jeden komentář

Přidat komentář

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *