Tradičné bezpečné prístavy posilňujú

Vyostrujúca sa situácia v obchodnom konflikte medzi USA a Čínou, politická neistota v Taliansku a slabnúce ekonomické výsledky naprieč svetovými veľmocami. To všetko sú podnety, ktoré motivujú investorov na kotvenie v tradičných „bezpečných prístavoch“ – švajčiarskom franku a japonskom jene.

Rastúca hodnota japonského jenu však príliš nehrá do kariet japonskej centrálnej banke (Bank of Japan), ktorá dlhodobo bojuje s nízkou mierou inflácie a nedarí sa jej plniť 2%-ný cieľ. Hodnota jenu voči doláru sa najskôr vyšplhala k sedemmesačnému maximu (USD/JPY 105,58). Ku koncu minulého týždňa sa straty dolára voči jenu pohybovali okolo 0,5% a menový pár USD/JPY sa obchodoval v pomere 105,58. Hodnota jenu tak rastie voči americkému doláru už druhý týždeň za sebou. Voči austrálskemu a novozélandskému doláru rastie iba tretí týždeň v rade.

K švajčiarskemu franku stratil dolár 0,3 percenta a menový pár USD/CHF sa obchodoval v pomere 0,9723. Voči euru posilnil frank o 0,1% a menový pár EUR/CHF sa obchodoval v pomere 1,0892.

Přidat komentář

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *