Svetové ceny potravín vo februári klesli

Podľa Organizácie pre výživu a poľnohospodárstvo spadajúce pod OSN ceny potravín vo februári klesli po štyroch mesiacoch nepretržitého rastu. Za februárovým prepadom je pokles dopytu po potravinách v dôsledku šírenia nového typu koronavírusu.

Ceny potravín vo februári medzimesačne klesli priemerne o jedno percento. Organizácia pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO) cenový index potravín meria na komoditnom koši, zloženom z obilnín, olejnín, mliečnych výrobkov, mäsa a cukru. Najväčší medzimesačný pokles zaznamenala cena rastlinného oleja, a to o 10,3 percenta. Mliečne výrobky naopak zdraželi o 4,6 percenta, keď ceny nahor ťahal predovšetkým syr v dôsledku znižujúcich sa exportov z Nového Zélandu a Austrálie.

Za poklesom cien potravín stojí predovšetkým epidémia nového typu koronavírusu, ktorá spôsobila pokles dopytu po potravinách a poľnohospodárskych produktoch. Koronavírus mal potom podľa FAO najväčší priamy vplyv na cenu mäsa, ktorá vo februári oproti januáru klesla o dve percentá.

FAO tiež upravila svoju predpoveď produkcie obilnín na tento rok, a to smerom nahor. Vlani sa na svetovej trh dodalo 2 719 miliárd ton obilnín, čo bolo o 2,3 percenta viac ako v roku 2018. V tomto roku by mohol byť prírastok o niečo nižší.

 

Přidat komentář

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *