Fed môže znížiť sadzby až na nulu

Americká centrálna banka v utorok znížila svoju základnú úrokovú sadzbu o pol percentuálneho bodu, aby pomohla akciám nájsť smer nahor. To sa nepodarilo. Nie je tak vylúčené, že ďalšie poklesy sadzieb nastanú.

A možno to príde veľmi skoro. Federálny rezervný systém totiž v utorok pristúpil k takzvanému pohotovostnému zníženie úrokovej sadzby, aby ekonomike pomohol vyhnúť sa možnej recesii spôsobenej epidémiou koronavírusu. Takýto krok použil naposledy v roku 2008 v reakcii na pád banky Lehman Brothers. Počas niekoľkých nasledujúcich mesiacov Fed poslal úrokové sadzby k nule.

Nie je preto vylúčené, že sa americké úroky opäť na nulovú úroveň pozrú. Obzvlášť v situácii, keď Fed nemá príliš veľký priestor na ich znižovanie tak ako pred dvanástimi rokmi. Už pred utorkovom rozhodnutím sa základnej sadzby Fedu nachádzali v intervale 1,5 až 1,75 percenta. Pred príchodom finančnej krízy to bolo takmer štyrikrát viac.

Podľa analytikov banky JP Morgan existuje päťdesiatpercentná pravdepodobnosť, že Fed úrokové sadzby zníži na nulu ešte tento rok. Ak by sa to neskôr ukázalo ako málo účinné, Fed sa podľa skorších svojich vyjadrení zástupcov nebude váhať použiť aj kvantitatívne uvoľňovanie. Ale na to je ešte príliš skoro.

 

Jeden komentář

Přidat komentář

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *