svedsko

Švédska centrálna banka začala testovať vlastnú kryptomenu, prizvali sa súkromné banky

Švédsko sa môže stať prvou krajinou v Európskej únii, ktorá si vyskúša kryptomenu zaštítenú centrálnou bankou, takzvanú CBDC (Central Bank Digital Currency). Zahájilo totiž testovanie v spolupráci s komerčnými bankami.

K digitálnej podobe švédskej koruny je síce ešte pomerne ďaleko, švédska centrálna banka Riksbank však na projekte už niekoľko rokov pracuje. V aktuálnej fáze dokončuje prípravy na spustenie skúšobnej prevádzky e-kron a k spolupráci prizvala súkromné ​​peňažné ústavy. Tým prvým je banka Handelsbanken, s ktorou Riksbank chce doladiť najmä infraštruktúru, na ktorej by digitálna koruna mala fungovať.

„Pre Handelsbanken zapojenie do projektu znamená príležitosť zúčastniť sa príprav na zavedení prvej digitálnej meny vydávanej centrálnou bankou na celom svete, a mať zásluhu na tom, aby mohla e-krona byť dostupná verejnosti,“ uviedla Handelsbanken vo svojom vyhlásení pre médiá.

Riksbank už v apríli oznámila, že plánuje do pilotného projektu zahrnúť komerčné banky, aby s nimi mohla vyskúšať, ako by sa e-krona mohla využívať pri veľkým obchodným transakciám, ale aj ako platidlo pri bežných prevodoch menších objemov. Riksbank patrí spolu s čínskou a bahamskou centrálnou bankou k jediným na svete, ktorá už na testovanie digitálnej meny pristúpili.

Přidat komentář

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *