USA, americky trh prace, mira, nezamiestnanosti

Sú americké akcie poháňané FOMO efektom?

Možno ste to tiež zažili. Snažíte sa nepremeškať vhodnú príležitosť k nákupu, a tak nakupujete stoj čo stoj. Hovorí sa tomu efekt strachu z prepásnutia, čiže FOMO efektom- Fear of Missing out effect.

Spojené štáty sa odhodlávajú k opätovnému otvoreniu svojej ekonomiky, ktorá v podobe protiepidemických opatrení dostala tvrdý direkt. Lenže investori na Wall Street sa zrejme už z nárazu oklepali a v posledných týždňoch sa vo svojich nákupoch akcií príliš neobmedzujú. Dow Jonesov index stihol od konca marca (kedy sa len tesne udržal nad hranicou 18,5 tisíce bodov) posilniť približne o tridsať percent. Hoci sa nachádza ešte necelú pätinu pod rekordnou februárovú úrovňou, stojí tento vývoj skutočne za pozornosť.

Hoci akciová rally býva vysvetľovaná masívnym impulzom menovej politiky, zo strany amerického Federálneho rezervného systému, sa stále častejšie objavujú otázky, či sa investori neocitli vo vleku takzvaného FOMO efektu. Fear of Missing out spočíva v tom, že investor začne mať obavu, aby nepremeškal vhodnú príležitosť k nákupu (ale i predaju) konkrétneho aktíva. Vzhľadom k tomu, že sa Wall Street behom pár dní uvalením karantény prepadol o desiatky percent, teraz ide skôr o obavu z prepásnutia dobrej nákupnej šance. S tým, ako sa Dow Jones (a ďalšie indexy) budú blížiť k svojim predkrízovým úrovniam, by malo tempo ich rastu postupne spomaľovať. Viac ukážu nasledujúce týždne.

 

Přidat komentář

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *