Shell

Shell bude vyrábať zelený vodík. Spojí sa s nórskym výrobcom hliníka

Britsko-holandský ťažobný gigant berie zelenú transformáciu vážne. Spoja totiž sily s nórskym producentom hliníka Norsk Hydro a bude vyrábať zelený vodík.

Royal Dutch Shell a Hydro Havrand (divízia Norsk Hydro) podpísali memorandum o porozumení, na základe ktorého by spoločne mali začať vyrábať takzvaný zelený vodík. Ide o surovinu, ktorá sa vyrába za pomoci obnoviteľných zdrojov energie. Vodík následne nájde využitie v priemysle či doprave ako energetická surovina a má pomôcť dekarbonizovať ekonomiku.

Shell a Hydro budú najprv hľadať najvhodnejšie lokácie v Európe, kde by sa dal zelený vodík efektívne vyrábať. A to aj s ohľadom na jeho ďalšie využitie, čo súvisí okrem iného s jeho efektívnou prepravou. „Hľadáme miesta, ktoré majú najlepší potenciál tak na výrobu, ako aj na využitie. Vodík totiž môžeme využívať aj v našich existujúcich prevádzkach,“ povedal agentúre Reuters Per Christian Eriksen, šéf Hydro Havrand.

Podľa viceprezidentky spoločnosti Shell pre obnoviteľné energie Elisabeth Brintonovej bude Shell a Hydro Havrand spolupracovať na vytvorení integrovaného vodíkového reťazca, ktorý má ambíciu „byť silným globálnym hráčom na trhu s vodíkom“.

Jeden komentář

Přidat komentář

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *