ropa

Ropa pre obavy zo šírenia delta varianty koronavírusu zlacňuje. Spadne pod 70 dolárov za barel?

Ropa Brent počas stredajšieho obchodovania zlacňovala. Jej cenu ťahali nadol obavy z dopadov šírenia nákazlivejšej varianty mutácie koronavírusu, označovanej ako delta. Nové ohniská sa objavili v Číne.

Ešte na prelome júla a augusta sa barel ropy Brent na svetových trhoch obchodoval za viac ako 75 dolárov. O tri dni neskôr už sa nahlas hovorí o tom, že by čierne zlato mohlo zlacniť pod 70 dolárov, za ktoré sa naposledy obchodovalo pred necelým mesiacom.

Lenže išlo o výkyv spôsobený za krátku dobu trvajúcich rozporov krajín skupiny OPEC +, ktoré sa spočiatku nemohli dohodnúť na ďalšom postupe pri zvyšovaní ťažby. Pod 70 dolárov sa barel ropy typu Brent obchodoval do konca mája a teraz rastie šanca, že sa pod túto kritickú hranicu opäť pozrie.

„Pokračujúce obavy zo šírenia varianty delta v Číne na cenu ropy ťažko doliehajú,“ uviedol pre agentúru Reuters analytik bankovej skupiny ING. Čína je spolu so Spojenými štátmi najväčším konzumentom ropy a práve v USA sa mutácie delta vírusu SARS-CoV-2 tiež rýchlo šíri. Rastie tak očakávania útlmu dopytu po rope, pretože rastie pravdepodobnosť zavedenia niektorých proti epidemických opatrení, čo môže spomaliť hospodárske oživenie v dvoch najsilnejších ekonomikách sveta.

Přidat komentář

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *