Ceny ropy sa v utorok dostali na sedemročné maximum, keď sa barel ropy typu brent obchodoval za takmer 106 dolárov.

Ropa kvôli vojne na Ukrajine ďalej zdražuje. Rastú obavy o plynulosť dodávok

Ceny ropy sa v utorok dostali na sedemročné maximum, keď sa barel ropy typu brent obchodoval za takmer 106 dolárov. Podľa vývoja ceny futures ale nemožno príliš počítať s tým, že by ropa v najbližších týždňoch či mesiacoch zlacnila.

Ropa typu brent sa v utorok obchodovala bezmála za 106 dolárov, čo predstavuje najvyššiu cenu za posledných sedem rokov. Výrazne zdražela aj severoamerická ropa WTI, ktorá sa priblížila na dohľad stodolárovej hranici. Napriek tomu, že trhy čiastočne absorbovali prvotný šok z rozpútania vojny na Ukrajine, cena ropy stále mierne rastie.

A podľa vývoja futures sa nedá počítať so skorým zlacnením. Ropa typu brent s dodaním v máji totiž zdražela o viac ako štyri percentá na necelých 102 dolárov za barel. Aprílová futures na severoamerickú WTI vystúpila o viac ako tri percentá a len tesne sa neprehupla cez sto dolárov.

„Veľmi krehká situácia na Ukrajine v spojení s finančnými sankciami voči Rusku bude držať ceny ropy držať nad stodolárovou úrovňou. Nedá sa vylúčiť, že sa cena v blízkej dobe nevyšplhá aj vyššie,” uviedla pre agentúru Reuters Louise Dicksonová, analytička spoločnosti Rystad Energy.

Jeden komentář

Přidat komentář

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *