Evropa

Riziko nárastu nezamestnanosti sa v Európe zvyšuje

Niektoré európske firmy síce pomaly ožívajú po troch mesiacoch väčších či menších reštrikciách uvalených kvôli koronavírusovej pandémii, ekonomické zotavenie sa ale na starom kontinente pravdepodobne bez zvýšenia nezamestnanosti nezaobíde.

Je zrejmé, že vládne programy na podporu zamestnanosti nemôžu trvať večne. Európska ekonomika sa tak pravdepodobne bude musieť pripraviť na to, že najneskôr na jeseň začnú z trhu práce prichádzať zlé správy. Podnikateľská dôvera v európsku ekonomiku síce v posledných týždňoch vzrástla, to ale ešte neznamená, že firmy nezačnú prepúšťať. Naopak. Pokiaľ ide o európsky trh práce, ten je zvyčajne za priebehom hospodárskeho cyklu značne oneskorený. Na rozdiel od toho amerického.

Aby sa firmy nezbavovali svojich zamestnancov, alebo dokonca začali najímať tých, ktorých už prípadne prepustili, bude musieť prísť jasný signál, že sa európske hospodárstvo skutočne zotavuje. Miera nezamestnanosti v eurozóne by sa tak už koncom tohto roka mohla priblížiť k desaťpercentnej hranici, ako vyplynulo z prieskumu agentúry Bloomberg medzi niekoľkými ekonómami. Ak k tomu dôjde, výrazne ju nezníži ani očakávané ekonomické zotavenie, ku ktorému má dôjsť budúci rok. Veľká Británia by mohla mať až osem percent nezamestnaných, čo je asi dvojnásobok oproti predkrízovej úrovni.

Jeden komentář

Přidat komentář

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *