mikročip

Rekordné zisky spoločnosti Nvidia priťahujú pozornosť investorov

Spoločnosť Nvidia sa stala siedmou najhodnotnejšou na svete. Jej potenciál stúpal úmerne s globálnym rastom nedostatku čipov. V dnešnom svete sú tieto komponenty kľúčové v mnohých produktoch. Nedostatok počítačových čipov zaznamenalo viac ako 100 priemyselných odvetví. Tvrdiť však, že za výbornými výsledkami stojí iba vysoký dopyt po čipoch by bolo príliš jednoduché. Spoločnosť ovplyvňuje viacero faktorov a ešte vyšší nárast môžeme čakať aj v roku 2022.[1]

Dopyt po hrách

Gaming biznis narástol aj počas pandémie, pretože ľudia museli vďaka opatreniam zostať doma. Nvidia si pripísala rekordný nárast, jej príjmy z tohto segmentu boli vo výške 3,221 miliardy dolárov, čo je medziročný nárast o 42 %. Firma tak prekonala pôvodnú predikciu 3,138 miliardy USD.

Ďalším segmentom, ktorý bol poháňaný výsledkami pandemických opatrení je Professional Visualization. Stále viac organizácií prestupuje na hybridný systém práce a práve Nvidia v tomto segmente prináša riešenie pre takýto spôsob práce. Tímy dizajnérov potrebujú komplexné riešenie a hľadajú virtuálne platformy, ktoré im pomáhajú pri zdieľaní ich práce v reálnom čase. Práve Nvidia začala ťažiť z príležitosti hybridnej práce na trhu a tržby z Professional Visualization boli zverejnené vo výške 577 miliónov dolárov. To prinieslo medziročný nárast o 144 %, ktorý predstihol očakávaný výsledok 533 miliónov USD. Čo sa týka budúceho vývoja, tak počet ľudí a firiem, ktorí hľadajú stále nové riešenia, či už v hracom priemysle alebo vo forme zdieľania práce, bude bezpochyby stúpať.

* Výkon spoločnosti Nvidia Corporation za posledných 5 rokov. (Zdroj: www.investing.com)

Rast kryptomeny nepomohol

Naopak prudký nárast digitálnych mien sa nepodpísal na zisku spoločnosti Nvidia. Firma začala vyrábať čipy špecificky zamerané na profesionálov v oblasti kryptomien s názvom CMP. Avšak predaj CMP za posledné obdobie klesal až o 60 % na čiastku 105 miliónov dolárov. Predikcia na zisky vo štvrtom štvrťroku je tak veľmi nízka. [2] Pozitívne je, že sa to nepodpísalo na celkovom výsledku čipového výrobcu.

Bezkonkurenčný líder

Nvidia sa tak po poslednom zverejnení výsledkov dostala ďaleko za svojich konkurentov. Vykázala až 130% nárast a jej trhová kapitalizácia sa vyšplhala na 753,87 miliardy dolárov. Jej pozícia lídra výrobcu kľúčových komponentov potrebných pre rýchlo rastúce technológie, ako sú cloud computing, AI, robotická automatizácia, gaming, výpočtová technika a ťažba kryptomien vyniesla firmu na vrchol.

Hodnota akcií je aktuálne druhou najvyššou v skupine NYFANG+ po Tesle. * A týmto spoločnosť Nvidia nekončí. Jej budúci vývoj bude ovplyvnený gigantom Facebook, ktorý nedávno ohlásil veľkolepé plány v budovaní metaverse. Očakáva sa totiž, že práve Nvidia bude kľúčovým dodávateľom v tomto projekte zameranom na virtuálnu realitu.

* Minulá výkonnosť nie je zárukou budúcich výsledkov

 

[1,2] Výhľadové vyhlásenia vychádzajú z predpokladov a aktuálnych očakávaní, ktoré môžu byť nepresné, alebo z aktuálneho ekonomického prostredia, ktoré sa môže zmeniť. Také vyhlásenia nie sú zárukou budúcej výkonnosti. Zahŕňajú riziká a ďalšie neistoty, ktoré je ťažké predvídať. Výsledky sa môžu podstatne líšiť od výsledkov vyjadrených alebo implikovaných v akýchkoľvek výhľadových vyhláseniach.