euro

Reálne mzdy na Slovensku po viac ako dvoch rokoch stúpli vo všetkých sektoroch

Na Slovensku v októbri podľa predbežných údajov prvýkrát po viac ako dvoch rokoch rástli mzdy rýchlejšie ako inflácia vo všetkých desiatich sledovaných odvetviach, informoval dnes slovenský štatistický úrad. Naposledy reálne zárobky pracovníkov naprieč všetkými produkčnými sektormi stúpli v auguste 2021. Ekonomika Slovenska s výnimkou dvoch odvetví naďalej čelí poklesu počtu zamestnancov.

Gastro vedie

Po zohľadnení inflácie si najviac, takmer o desať percent, prilepšili v októbri oproti minulému roku pracovníci v reštauráciách. Práve v gastronomickom sektore sú mzdy v nominálnom vyjadrení najnižšie. V priemysle, ktorý je kľúčovým odvetvím slovenskej ekonomiky, priemerný reálny zárobok stúpol o štyri percentá, čo bol najlepší výsledok najmenej od začiatku minulého roka.

V súhrne za prvých desať mesiacov tohto roku sa reálna mzda na Slovensku zvýšila v piatich odvetviach. Predtým kúpaschopnosť obyvateľov tlmila vysoká inflácia, ktorá ešte v júni bola na dvojcifernej hodnote. Slovenské ministerstvo financií očakáva v budúcom roku výrazné spomalenie tempa rastu spotrebiteľských cien; prispieť by k tomu mali aj vládne kompenzácie v záujme zachovania cien elektrickej energie, zemného plynu a tepla na tohtoročnej úrovni, kedy tiež nedosiahli trhovú úroveň.

Výroba slabne

V októbri zaznamenala väčšina výrobných odvetví na Slovensku pokles počtu pracovníkov. V priemysle, ktorý je najväčším odvetvím z hľadiska zamestnanosti, ubudlo oproti minulému roku 0,9 percenta pracovníkov. Zamestnanosť v tomto sektore klesá s výnimkou tohtoročného marca podľa štatistikov už 20 mesiacov. Viac zamestnancov hlásili iba sektory stavebníctva, rovnako ako informácií a komunikácií.

zdroj: ČTK

Přidat komentář

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *