akcie

Investícia do akcií – ako na to, na čo si dať pozor a oplatí sa?

Investícia do akcií môže byť dobrou cestou, ako dosiahnuť vyššie výnosy ako u iných investičných produktov, ako sú napríklad sporiace účty alebo termínované vklady. Dlhodobé štúdie ukazujú, že akcie majú tendenciu dlhodobo rásť. To znamená, že ak investujete do akcií na dlhú dobu, je pravdepodobné, že zarobíte peniaze.

Samozrejme, investícia do akcií je spojená s určitým rizikom. Cena akcií môže kolísať av prípade, že cena akcií klesne, môžete aj prísť o časť svojich peňazí. Preto je dôležité pred začatím investovania do akcií zvážiť všetky riziká a byť na ne pripravený.

Obsah

Co jsou akcie

Akcie sú cenné papiere, ktoré predstavujú podiel na spoločnosti. Cez túto investíciu sa stávate čiastočným majiteľom firmy. Ako držiteľ akcií máte právo na podiel zo zisku. Zarobiť na akciách sa dá dvoma spôsobmi:

Dividendy – dividendy sú pravidelné výplaty zisku akcionárom. Čím viac akcií, tým väčší podiel zo zisku.

Predaj akcií – ceny akcií sa neustále menia. Nákupom, držaním a následným predajom môže investor zarobiť nemalé percentá.

Ako na investovanie do akcií?

Investičná stratégia

Ako budete investovať svoje peniaze? Mali by ste si ujasniť, aké sú vaše investičné ciele, ako dlho chcete investovať a aké je vaša tolerancia rizika. Medzi 3 základné stratégie patria:

Dlhodobé investovanie – táto stratégia sa zameriava na investovanie na dobu dlhšiu ako päť rokov. Cieľom je dosiahnuť dlhodobý rast hodnoty akcií.

Krátkodobé investovanie – Cieľom tejto stratégie je dosiahnuť krátkodobý zisk z pohybu cien akcií. Bežné je každodenné sledovanie trhu a pohybu akcií.

Akciové fondy – akciové fondy sú investičné nástroje, ktoré investujú do portfólia akcií. Akciové fondy môžu byť dobrým spôsobom, ako diverzifikovať svoje portfólio a znížiť riziko. Výhodou je postupné vkladanie peňazí aj v menších čiastkach a menej starostí pre vás.

Finančné zázemie

Je dôležité zvážiť svoje finančné zázemie pred začatím investovania do akcií. Mali by ste si ujasniť, koľko peňazí môžete investovať a ako dlho si môžete dovoliť nechať svoje peniaze investované.

Pokiaľ nemáte dostatok finančného zázemia na to, aby ste mohli absorbovať prípadné straty, mali by ste zvoliť investovanie s nižším rizikom alebo sa investovaniu do akcií vyhnúť úplne.

Výber akcií

Pri výbere akcií je dôležité zvážiť nasledujúce faktory:

Finančné výsledky spoločnosti – je spoločnosť zisková a má stabilné hospodárenie?

Perspektívy spoločnosti – má spoločnosť potenciál pre rast?

Odvetvie, v ktorom spoločnosť pôsobí – je odvetvie, v ktorom spoločnosť pôsobí, perspektívne?

Môžete tiež zvážiť ďalšie faktory, ako je manažment spoločnosti, konkurencia alebo makroekonomické faktory. Pred investovaním samozrejme odporúčame podrobnejší prieskum.

Kde kúpiť akcie?

Investovať do akcií môžete cez najrôznejšie brokery. Brokeri sa delia na brokerov online a tradičné. V oboch prípadoch je ich nepreberné množstvo s tým. Odporúčame si každého brokera veľmi starostlivo preskúmať, či má dostatočné regulácie, aké poplatky si účtuje a samozrejme aj konkurenciu.

investice

mohlo by Vás zajímat: eToro – Recenzia brokera

Riziko investície do akcií

Investícia do akcií je spojené s určitým rizikom. Cena akcií môže kolísať av prípade, že cena akcií klesne, môžete aj prísť o časť svojich peňazí. Preto je dôležité pred začatím investície do akcií zvážiť všetky riziká a byť na ne pripravený. Je totiž možné, že vaša investícia do akcií môže byť aj stratová.

Rizikové faktory, ktoré treba zvážiť, zahŕňajú:

Makroekonomické faktory, ako je inflácia, nezamestnanosť alebo ekonomický rast, môžu mať významný vplyv na cenu akcií.

Finančné výsledky spoločnosti. Je dôležité, aby spoločnosť bola zisková a mala stabilné hospodárenie.

Perspektívy spoločnosti. Je dôležité, aby spoločnosť mala potenciál pre rast.

Odvetvie, v ktorom spoločnosť pôsobí. Je dôležité, aby odvetvie, v ktorom spoločnosť pôsobí, bolo perspektívne.

Neinvestujte viac, než si môžete dovoliť stratiť

Je dôležité investovať iba toľko peňazí, ktoré si môžete dovoliť stratiť. Pokiaľ investujete peniaze, ktoré potrebujete pre svoje každodenné výdavky alebo pre prípad nečakaných udalostí, môžete sa dostať do finančných problémov.

Diversifikujte svoje portfólio

Diversifikácia znamená investovať akcií z rôznych odvetví. To môže pomôcť znížiť riziko vášho portfólia. Ak sa napríklad cena akcií jednej spoločnosti zníži, nemusí to mať taký veľký vplyv na hodnotu vášho portfólia, ak budete vlastníkom akcií niekoľkých spoločností z rôznych odvetví.

Robte si prieskum

Pred nákupom akcií si urobte prieskum spoločnosti, do ktorej chcete investovať. Pozrite sa na jej finančné výsledky, perspektívy a odvetvia, v ktorom pôsobia. Čím viac o spoločnosti budete vedieť, tým lepšie budete schopní posúdiť, či je to dobrá investícia.

Neponáhľajte sa

Nenechajte sa uniesť náladou na trhu. Neinvestujte do akcií len preto, že ich cena rastie. Investujte do akcií, ktoré si myslíte, že sú dobré investície, aj keď ich cena v súčasnosti klesá.

investícia do akcií
akcie

Čítajte tiež: Orientácia v termínovaných vkladoch v Českej republike: komplexný prehľad

Vyplatí sa investícia do akcií?

Odpověď na tuto otázku není jednoznačná. Záleží na individuálních faktorech, jako jsou vaše investiční cíle, finanční zázemí a tolerance rizika.

Investičné ciele

Ak chcete dosiahnuť vysoké výnosy, môže byť investícia do akcií dobrou voľbou. Dlhodobé štúdie ukazujú, že akcie majú tendenciu dlhodobo rásť. To znamená, že ak investujete do akcií na dlhú dobu, je pravdepodobné, že zarobíte peniaze.

Finančné zázemie

Je dôležité, aby ste mali dostatok finančného zázemia na to, aby ste mohli absorbovať prípadné straty. Investovanie do akcií je spojené s určitým rizikom. Cena akcií môže kolísať av prípade, že cena akcií klesne, môžete aj prísť o časť svojich peňazí.

Tolerancia rizika

Ak máte vysokú toleranciu rizika, môže byť investícia do akcií dobrou voľbou. Ak však máte nízku toleranciu rizika, môže byť lepšie zvoliť iné investičné produkty, ktoré sú menej rizikové.

Buďte trpezliví

Investícia do akcií je dlhodobá záležitosť. Nečakajte, že zbohatnete cez noc. Pokiaľ budete trpezliví a budete investovať do dobrých akcií, je pravdepodobné, že dosiahnete pozitívne výnosy.

Pokračujte v čítaní: Recenzie InvestingFox – Troufnete si založiť vlastného brokera?

Záver

Investícia do akcií je ako stávka na budúcnosť. Môže byť vzrušujúce a lukratívne, ale aj riskantné. Ak ste pripravení na toto riziko a máte dostatok finančného zázemia, môže byť investícia do akcií dobrou investíciou pre vás.

Přidat komentář

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *