guinea

Prevrat v Guinei ženie ceny bauxitu na osemnásťmesačné maximum. Ťažba ale neviazne

Politická nestabilita v nenápadnej západoafrickej krajine môže mať zásadný vplyv na globálnu rovnováhu na trhu s hliníkom. Cena bauxitu, z ktorého sa kov vyrába, sa totiž kvôli prevratu v Guinei vyšplhala na osemnásťmesačné maximum.

Cena bauxitu, ktorý putuje do Číny, sa zvýšila na viac ako 50 dolárov za tonu, čo je najvyššia úroveň od vlaňajšieho marca. Bauxit už tento rok zdražel o 16 percent a je pravdepodobné, že jeho cena ešte vzrastie. Prinajmenšom do doby, než sa politická situácia v Guinei upokojí.

Takmer trinásťmilionová krajina je druhým najväčším producentom bauxitu na svete a najväčším dodávateľom tejto suroviny na výrobu hliníka do Číny. A práve Čína je krajina, ktorá následky prevratu v Guinei pocítila ako prvá.

Podľa analytikov však neexistuje fundamentálne dôvod, prečo by mal bauxit výrazne zdražovať. Ťažba v guinejských bauxitových baniach totiž narušená nebola a zásobovanie prebieha plynule. Ide teda skôr o prehnanú reakciu trhov, ktoré sa môžu obávať o ďalší vývoj. „Ktorákoľvek vláda, ktorá prevezme moc, bude mať záujem na tom, aby ťažba bola plynulá aj naďalej. Krajina by sa inak pripravila o nezanedbateľné príjmy, „uviedol pre agentúru Reuters Bob Adam, expert na guinejský ťažobný sektor.

Přidat komentář

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *