Prečo ďalšie polenie Bitcoinu nemusí zvýšiť jeho cenu

Zatiaľ posledné polenie Bitcoinu nastalo v júli 2016. Udalosť, ku ktorej dochádza každé štyri roky, sa teda rýchlo blíži. A špekulanti očakávajú, že by na nej mohli zarobiť.

Budúce delenie, čiže takzvané polenie, Bitcoinu má podľa očakávania nastať približne za pol roka. Dá sa teda očakávať, že sa trh s touto najznámejšie kryptomenou v máji budúceho roka ocitne pod nájazdmi investorov, ktorí na tom budú chcieť zarobiť. Doteraz totiž vždy platilo, že polenie Bitcoin viedlo k nárastu jeho trhovej ceny.

Lenže podľa expertov na Bitcoin by to tentoraz fungovať nemuselo. Tuur Demeester, zakladateľ a partner americkej spoločnosti Adamant Capital, totiž spočítal, že by objem investícií do Bitcoinu musel v zostávajúcich mesiacoch dosiahnuť bezmála tri miliárd dolárov. Tie by navyše iba garantovali, že cena Bitcoinu nespadne pod osem tisíc dolárov. A taký objem rozhodne vraj nie je istý.

Polenie Bitcoinu je niečo ako prevencia pred bitcoinovou infláciou a znehodnotením tejto meny. Za jeden vyťažený blok kryptomeny patrí odmena, ktorá sa ale každé štyri roky zníži na polovicu. Momentálne činí 12,5; v budúcom roku by to malo byť už len 6,25 Bitcoinu. Doteraz sa cena Bitcoinu medzi jednotlivými rozdeleniami na polovicu kolmo zvyšovala približne desaťnásobne. Momentálne ale Bitcoin testuje hranicu ôsmich tisíc dolárov, hoci by sa podľa zaužívaného scenára mala držať na desaťtisíc.

Přidat komentář

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *