Potenciál fúzie Gilead Sciences, Inc.

Gilead Sciences, Inc. (NASDAQ)

Gilead Sciences, Inc. je americká biofarmaceutická spoločnosť sídliaca vo Foster City v Kalifornii. Predmetom jej činnosti je skúmanie, vývoj a komercializácia liekov. Spoločnosť svoju pozornosť sústreďuje hlavne na antivírusové lieky, ktoré sa používajú pri liečbe HIV, hepatitídy B, hepatitídy C a chrípky vrátane Harvoni a Sovaldi.

Spoločnosť AstraZeneca (NYSE: AZN) sa pri fúzii priblížila spoločnosti Gilead Sciences (NASDAQ: GILD). Vyskytujú sa aj možnosti investície.

Potenciál je viditeľný popri fúziách ako sú Celgene a Bristol-Myers Squibb (NYSE: BMY) a AbbVie (NYSE: ABBV) a Allergan aj pri ďalšej farmaceutickej mega-fúzie.

Odhadovaná hodnota tejto farmaceutickej fúzie sa pohybuje okolo 250 miliárd USD a zároveň má potenciál značných synergií.

Tržby spoločnosti Gilead Sciences v 1. štvrťroku 2020 mali hodnotu 5,47 miliárd dolárov, z 5,20 miliárd dolárov v 1. štvrťroku 2019. Jedná sa teda o  5 % medziročnú zmenu aj napriek 6 % QoQ poklesu. Hlavné príjmy spoločnosti zabezpečujú 4 kľúčové produktové rady: HIV, HCV, Yescarta a „ďalšie produkty“.

Spoločnosť Gilead darovala liek Remdesivir s povolením na núdzové použitie od US Food and Drug Administration. V blízkej dobe plánuje oznámiť cenu lieku. Podľa predpokladu Porges bude katalógová cena 5 000 dolárov za ošetrenie v USA, 4 000 dolárov v Európe a 2 000 dolárov inde. Bude tomu tak aj potom, čo sa zníži počet prípadov a vakcíny budú dostupné. Takisto predpokladá, že vlády budú lieky skladovať, aj keď pri výrazne nižšej cene.

Predaj by mohol v tomto roku dosiahnuť až 2 miliardy dolárov. Svoje maximum by mohol dosiahnuť v roku 2022 a to 7,6 miliárd USD. Predaj zásob potom môže zaistiť, že výnosy z Remdesiviru sa budú pohybovať medzi 6 miliardami a 7 miliardami USD ročne. Porges zastáva názor, že vírus bude trvať ešte dlho a je možné že bude trvať aj po začiatku očkovania.

Přidat komentář

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.