Sabotáž plynovodov Nord Stream 1 a 2, ktoré vedú po dne Baltského mora, by nebola zaujímavá. Americký štátny tajomník Antony Blinken je o tom presvedčený.

Poškodenie plynovodu Nord Stream: Švédsko hovorí o sabotáži

Sabotáž plynovodov Nord Stream 1 a 2, ktoré vedú po dne Baltského mora, by nebola zaujímavá. Americký štátny tajomník Antony Blinken je o tom presvedčený. Švédska premiérka Magdalena Anderssonová však hovorí o cielenom útoku na ropovody.

Bol to útok na Švédsko?

Švédska premiérka Magdalena Anderssonová na tlačovej konferencii uviedla, že poškodenie plynovodov Nord Stream 1 a 2 bolo cielenou akciou alebo sabotážou. Nebol to však útok na Švédsko. „Mám informácie od švédskej spravodajskej služby a od našich kontaktov v Dánsku a zdá sa, že išlo pravdepodobne o sabotáž,“ povedal premiér.

Vláda berie tento incident veľmi vážne

Hoci údajne nešlo o útok na švédske alebo dánske územie, škandinávska vláda berie tento incident veľmi vážne. Aj iné krajiny začali vyšetrovať, čo spôsobilo únik plynu z potrubia, ktoré vedie po dne Baltského mora. V hre je niekoľko možností vrátane cielených škôd zo strany Ruska, ktoré by si mohlo vynútiť zmiernenie protiruských sankcií zo strany Západu.

Americký štátny tajomník Antony Blinken však pred vyhlásením švédskeho premiéra povedal, že ak sa potvrdí verzia o sabotáži, „určite to nie je v záujme nikoho“. Spojené štáty tiež ponúkli pomoc svojim európskym partnerom pri vyšetrovaní incidentu.

Přidat komentář

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *