šanghaj, čína

Pondelok v znamení veľkých presunov na ázijských burzách

Na akciových burzách v Hongkongu, Šanghaji a Soule došlo v pondelok k mohutným kapitálovým pohybom. Kým Hongkong posilňoval, Šanghaj strácala. Oslabil tiež hlavný akciový index soulského parketu.

Počas pondelkového obchodovania zaznamenala burza v Hongkongu čistý prílev kapitálu z kontinentálnej Číny v objeme blížiacemu sa trom miliardám dolárom. Môže za to opätovný nárast napätia medzi Spojenými štátmi a Čínou, kvôli avizovanému vyradeniu niekoľkých čínskych telekomunikačných firiem z newyorskej burzy, ale aj nárast nových prípadov nákazy koronavírusu.

Hongkonský index Hang Seng pridal 0,1 percenta, zatiaľ čo čiastkový index zahŕňajúci čínske firmy spevnil o rovné percento. Súhrnný akciový index burzy v Šanghaji naopak o 1,1 percenta oslabil. O percento klesol aj index zahŕňajúci najvýkonnejšie tituly.

Odliv zahraničného kapitálu zaznamenala tiež burza v Soule. Počas pondelka, čisté predaje z radov inštitucionálnych a zahraničných investorov presiahli tri miliardy dolárov, uviedla agentúra Reuters. Index soulskej burzy KOSPI ale nakoniec oslabil len o 0,12 percenta, o čo sa zaslúžili predovšetkým drobní investori, ktorých nákupy dosahovali rekordných objemov.

Přidat komentář

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *