dolar, americké akcie

Pôjdu úrokové sadzby v USA do záporných hodnôt?

Členovia vedenia Federálneho rezervného systému sa zhodli, že o prípadnom zavedení záporných úrokových sadzieb je nutné trh dopredu jasne informovať. Podľa Jeoreme Powella by malo jasne zaznieť, za akých okolností pripadá tento krok do úvahy.

Do rozhodovania Federálneho rezervného systému by malo byť vnesené viac transparentnosti, aby ekonomické subjekty mohli lepšie tvoriť svoje očakávania súvisejúce práve s politikou americkej centrálnej banky. Hlavne by potom Fed mal dať dopredu jasne najavo, za akých okolností sú členovia jeho vedenia pripravení znížit úrokové sadzby do záporného teritória. Zhodla sa na tom rada guvernérov amerického Fedu.

Na poslednom zasadaní Výboru pre operácie na otvorenom trhu (FOMC) pri americkom Fede boli sadzby ponechané bez zmeny, a to v rozmedzí 0 až 0,25 percenta. Podľa projekcie Fedu by na tejto úrovni mohli zotrvať až do roku 2023. Transparentná a predvídateľná menová politika je dôležitá pre úspešné fungovanie centrálnych bánk. Tie by mali okrem iného v ekonomike spoluvytvárať stabilné prostredie, ktoré je jedným z kľúčových faktorov pre podnikanie. Pokiaľ by teda mali úrokové sadzby klesnúť pod nulu, je na to potrebné trh dopredu pripraviť, zhodli sa členovia vedenia Fedu.

3 komentáre

Přidat komentář

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *