Nový výskum ukazuje, že kariéra a deti idú u žien v bohatých krajinách ruka v ruke Ešte v 80. rokoch 20. storočia platilo, že s rastúcim podielom žien na trhu práce klesala ich úhrnná plodnosť. Minimálne od roku 2000 však v hospodársky vyspelých krajinách pozorujeme opačný trend.

Nový výskum ukazuje, že kariéra a deti idú u žien v bohatých krajinách ruka v ruke

Ešte v 80. rokoch 20. storočia platilo, že s rastúcim podielom žien na trhu práce klesala ich úhrnná plodnosť. Minimálne od roku 2000 však v hospodársky vyspelých krajinách pozorujeme opačný trend.

Zatiaľ čo napríklad v Taliansku sa za posledných 20 rokov na trhu práce zúčastnilo menej ako 60 % žien a ich úhrnná plodnosť bola len niečo viac ako 1,25 dieťaťa, v Nórsku, Francúzsku alebo Spojených štátoch je situácia úplne odlišná. V týchto krajinách zvyčajne pracuje 75 až 85 % žien a ich kombinovaná plodnosť sa pohybuje okolo dvoch detí.

Aké faktory najviac ovplyvňujú tento jav?

Upozornili na to americkí výskumníci, ktorí prostredníctvom amerického Národného úradu pre ekonomický výskum (NBER) uverejnili pracovný dokument. Zistili, že za zmenu trendu sú zodpovedné štyri hlavné faktory: flexibilný trh práce, spolupracujúci otcovia, podporná sociálna legislatíva a dobrá rodinná politika.

Rozdielny prístup v Nórsku a USA

Napríklad Nórsko má prepracovaný systém podpory starostlivosti o deti. A nejde len o rodičovské príspevky, ale aj o výdavky na zosúladenie rodinného a pracovného života. Na druhej strane v USA takéto nástroje takmer neexistujú a ženy sa tam viac spoliehajú na pomoc otcov pri starostlivosti o deti.

Přidat komentář

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *