Nórsko, ropa, plyn, energetika, ražba

Nórski energetickí giganti investujú do prieskumu ťažby ropy a plynu

Nórske spoločnosti Equinor a Aker BP odhalili svoje plány na rozvoj ťažby ropy a zemného plynu v Nórskom a Severnom mori na existujúcich náleziskách. Spoločnosti sú presvedčené, že polia sú vyťažené zatiaľ len asi z polovice.

Do rozvoja ropných a plynových polí vrátane ich ďalšieho prieskumu plánuje dvojica nórskych energetických gigantov investovať v prepočte asi 1,7 miliardy dolárov. Plán bol firmami predložený na schválenie nórskemu ministerstvu energetiky. Ak projekt dostane zelenú, mohlo by sa z novo preskúmaných nálezísk vyťažiť cez 58 miliónov barelov ropy alebo (v prípade plynu) ropného ekvivalentu.

„Rozhodnutie preskúmať oblasť Kristin South prinesie podstatnú hodnotu nielen vlastníkom našej spoločnosti, ale aj spoločnosti ako takej,“ uviedol podľa agentúry Reuters Arne Sigve Nylund, šéf ťažobných projektov v štátom vlastnenej spoločnosti Equinor. Ťažba v prvých troch ložiskách by mohla začať v roku 2024, v ďalších dvoch potom ešte o rok neskôr.

V podobnom časovom horizonte by mohol začať fungovať projekt, na ktorom sa investične bude podieľať spoločnosť Aker BP. Aj v tomto prípade sa čaká na schválenie nórskym ministerstvom energetiky.

Přidat komentář

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *