mikročip

Nedostatok čipov bude svetovú ekonomiku trápiť ešte dva roky

Globálny nedostatok čipov, ktorý drví automobilový priemysel, ale už aj výrobcov mobilných telefónov či iných elektronických zariadení, nemá skončiť skôr ako v polovici roka 2023. Myslí si to šéf jedného z popredných svetových výrobcov týchto dôležitých komponentov.

„Začne sa to zlepšovať postupne už počas budúceho roka. Do normálnej situácie sa ale nevrátime skôr ako v prvej polovici roka 2023, „uviedol v rozhovore pre agentúru Reuters Jean-Marc Chery, výkonný riaditeľ spoločnosti STMicroelectronics.

Bežnú situáciu mal pritom Chery na mysli štandardnú zásobu čipov a priemerné oneskorenie na doplnenie komponentov najviac tri mesiace. Spoločnosť, ktorú vedie a ktorá sídli vo švajčiarskej Ženeve, bude podľa Cheryho schopná v tomto roku uspokojiť len asi 70 percent dopytu. Budúci rok by sa toto percento malo zvýšiť na 85 až 90 s tým, ako STMicroelectronics investuje do zvýšenia výrobnej kapacity.

Doslova explozívny dopyt po čipoch už viedol k zvýšeniu ich a ďalších zdražovaní má prísť v druhej polovici tohto roka. „Čelíme masívnym objednávkam týchto komponentov, svet sa v tomto smere výrazne premenil,“ dodal Jean-Marc Chery.

Přidat komentář

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *