Najväčší veterný park Latinskej Ameriky vyrastie v Čile

Les veterných turbín vyrastie v čílskej púšti Atacama a prvý prúd by mal začať vyrábať za tri roky. Zaberie plochu osemdesiatich kilometrov štvorcových.

Žiadosť o vydanie environmentálnej licencie predložila čilská energetická spoločnosť Colbun, ktorá by zároveň mala zabezpečiť prevádzku najväčšieho veterného parku v Južnej Amerike. Inštalovaná kapacita sa časom vyšplhá až na 980 megawattov, čo je výkon porovnateľný s jedným reaktorom jadrovej elektrárne v Temelíne.

Veterný projekt bude ročne produkovať okolo dvoch tisíc gigawatthodín elektrickej energie. Výrobu takého množstva elektriny zaistí na 140 turbín. Vrtule zaberú plochu približne osemdesiatich kilometrov štvorcových, a to v severnej časti Čile, kde sa nachádza púšť Atacama. Colbun kúpil potrebný pozemok od čílskeho ministerstva národného majetku už v septembri 2017.

„Projekt Horizonte je dôležitý krok nielen pre našu rastovú stratégiu založenú na rozvoji obnoviteľných zdrojov energie, ale aj pre celú transformáciu našej krajiny smerom k bezemisnej energetike,“ uviedol Thomas Keller, výkonný riaditeľ spoločnosti Colbun. Investícia do veterného parku dosiahne asi 700 miliónov dolárov, výstavba potrvá tri roky a bude na nej pracovať asi 1200 ľudí.

2 komentáre

Přidat komentář

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *