Mimoriadny summit G20: rozpory okolo digitálnej dane

Saudská Arábia hostila cez víkend mimoriadny summit krajín G20, ktorý bol zvolaný kvôli epidémii koronavírusu. Lenže jablkom sváru sa nakoniec stala otázka zdanenia technologických spoločností.

To, že majú Spojené štáty a Európa rôzne predstavy o digitálnej dani je pomerne známy fakt. Kým USA požadujú vytvorenie jednotného globálneho systému pre zdaňovanie veľkých technologických firiem, predstavy európskych krajín sú zásadne iné. Nepáči sa im, že tieto firmy napospol sídliace v Spojených štátoch prichádzajú do Európy zarábať veľké peniaze, bez toho, aby tam odvádzali dane.

Európa zároveň považuje návrhy vyššej digitálnej dane prichádzajúce z USA za nedostatočné. Spojené štáty preferujú nízke zdanenie, Európa je pre daň na vyššej úrovni. „Naši občania nemôžu dlhšie akceptovať, že platia dane, aké plati, zatiaľ čo väčšina veľkých korporácií sa plateniu daní vyhýba,“ povedal napríklad francúzsky minister financií Bruno Le Maire. Podľa neho je zároveň nutné dosiahnuť dohodu do konca tohto roka, inak hrozí chaos.

Na francúzsku stranu sa pridal aj japonský minister financií Taro Aso, ktorý návrh Spojených štátov tiež kritizoval. Podľa neho to úplne podkopáva možnosť, aby sa všetci zhodli na kompromisnom riešení. „Celé by to narušilo regulačný efekt, ktorý si okrem iného od digitálnej dane sľubujeme,“ uviedol Aso.

 

Přidat komentář

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *