Daň, graf, peniaze

Ministerka financií USA: Globálna korporátna daň nebude skôr ako budúci rok

Americká ministerka financií Janet Yellenová je presvedčená, že systém pre zdaňovanie nadnárodných spoločností zrejme nebude pripravený skôr, ako v roku 2022. Uviedla to na konferencii zástupcov krajín G20 v Benátkach.

Janet Yellenová povedala, že debata o rozdelení daňových práv OECD neprebiehala tak svižne ako v prípade dohody o zavedení globálnej korporačnej dane v minimálnej výške 15 percent. Ministri financií a guvernéri centrálnych bánk skupiny krajín G20 dohodu na minimálnu korporačnú daň schválili. Zostalo však niekoľko otáznikov okolo schopnosti amerického prezidenta Joea Bidena presadiť dohodu v hlboko rozdelenom Kongrese. Ten totiž musí výslednú dohodu ešte ratifikovať.

Globálnu minimálnu korporačnú daň majú nahradiť jednotlivé dane uvalené na digitálne služby výmenou za mechanizmus, ktorý umožní zdaňovať nadnárodnej spoločnosti podľa toho, kde predávajú svoje výrobky a služby a nie podľa toho, kde majú svoje sídlo.

Lenže vypracovanie a zavedenie konkrétneho mechanizmu bude podľa americkej ministerky financií ešte nejakú dobu trvať. „Mohlo by to byť pripravené nie skôr ako na jar roku 2022, do kedy sa budeme snažiť povedať, čo je nutné splniť pre zavedenie tohto systému,“ povedala po víkendovom rokovaní Yellenová.

Přidat komentář

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *