lithium baterie, lithium, Mexiko, naleziště lithia

Lítiové batérie dramaticky zlacneli, ukazuje štúdia MIT

Vedci Massachusetts Institute of Technology (MIT) vo svojej aktuálnej štúdii zistili, že u lítium-iónových batérií došlo v posledných troch dekádach k razantnému poklesu ceny. To možno považovať za silný motor zmien, ktoré nastali v oblasti technológií využívajúcich batérie.

Ďalšie dramatické zníženie nákladov na výrobu lítium-iónových batérií možno podľa štúdie očakávať v dohľadnej dobe. Autori štúdie Micah Ziegler a Jessika Trančík, ktorá vyšla v časopise Energy and Environmental Science zistili, že cena týchto batérií klesla od roku 1991 o 97 percent. Teda od okamihu, kedy boli prvýkrát komerčne využité.

Takýto cenový pokles je ďaleko rýchlejší, než sa doteraz predpokladalo, a znesie porovnanie snáď len so zlacňovaním fotovoltaických panelov. Podľa vedcov ale nemožno prínos štúdie vidieť iba v poopravení historického vývoja cien lítium-iónových batérií, ale aj v užitočnosti predikcie cenového vývoja.

Porovnanie s podobnými technológiami totiž naznačuje, že lítium-iónové batérie môžu aj naďalej zlacňovať. Nemožno však vraj dostatočne presne predpovedať, aký veľký cenový pokles možno u rôznych aplikácií batérií očakávať. Zistenie vytvára nádej, že budúci cenový vývoj môže podporiť rozvoj využívania technológií ako napríklad elektromobility.

 

Přidat komentář

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *