Len posilňuje voči doláru. Ten zase voči libre a korune

Pandémie koronavírusu prerozdeľuje sily na globálnom forexovom trhu. Investori hľadajú bezpečný prístav, nachádzajú ho tam, kde šírenie nákazy kulminovalo.

Japonský len počas pondelkového obchodovania posilnil voči americkému doláru o dve percentá. Ide o reakciu investorov jednak na zníženie úrokovej sadzby americkým Fedom, ale aj o prejav hľadaní bezpečného prístavu pre krátkodobé investície. Kým Spojené štáty ešte len očakávajú nástup epidémie koronavírusu, Japonsko sa zdá byť vo fáze, kedy nákaza pomaly slabne.

Lenže na eurodolárovom trhu je situácia opačná. Euro voči doláru mierne stratilo, podobne ako britská libra alebo česká koruna. Libra sa dokonca voči doláru ocitla na päťmesačnom minime. Zdá sa, že investorov od presúvania aktív z libry do dolára neodradilo ani rapídne zníženie sadzieb Fedom.

Voči doláru ale strácala aj česká koruna, ktorá ešte pred týždňom dosahovala kurz okolo 22,50 za dolár. V pondelok však prepadla bezmála o štyri percentá až nad hranicu 24 korún za dolár. Podobný vývoj zaznamenala aj voči euru. Na vine nemusí byť nutne mimoriadne zníženie úrokových sadzieb Českou národnou bankou, ale všeobecne pokles dôvery v krajiny rozvíjajúcich sa trhov zo strany investorov.

Přidat komentář

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *