Kuba, ekonomická reforma

Kuba na prahu ekonomickej reformy: Vzniknú malé a stredné súkromné firmy

Tisícom malých a stredných súkromných podnikov bude dovolené vzniknúť v rámci ekonomickej reformy, ktorú Kuba nezažila od 60. rokov minulého storočia. Vtedy ale bol prakticky všetok majetok slúžiaci pre podnikanie znárodnený.

Ekonomická reforma na Kube, ktorej detaily sa dolaďujú, bude znamenať legalizáciu malých a stredných podnikateľov prvýkrát od roku 1968. Mal by tak nadobro skončiť stav, v rámci ktorého podnikanie na Kube oficiálne neexistuje, avšak reálne malé podniky fungovali desiatky rokov.

Časť reformy, ktorá umožní vznik malých a stredných firiem, sa bude týkať aj štátom vlastnených podnikov, pre ktorých to bude znamenať dôležitú decentralizáciu a väčšie spoliehanie sa na ziskovosť, a teda celkovú výkonnosť a efektívnosť. Podľa odhadov odborníkov sa dá očakávať krach alebo transformácie na súkromné ​​firmy tisícov štátnych podnikov.

Podľa kubánskeho ministra hospodárstva Alejandra Gila zmena zákona prakticky postaví na rovnakú úroveň štátne a súkromné ​​firmy. „Je to začiatok novej éry diverzifikácie našej ekonomiky a jej rozvoja tak, aby sme z jej potenciálu získali čo najviac,“ uviedol Gil pre agentúru Reuters. Súkromný sektor dnes na Kube zamestnáva viac ako 600 tisíc ľudí, vrátane samostatne zárobkovo činných osôb.

Přidat komentář

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.