Koronavírus ťažko dopadne na ťažobný priemysel v Čile

Čilská ekonomika, ktorá je značne závislá na ťažbe priemyselných kovov, januárovými číslami prekvapila analytikov. To horšie na ňu ale ešte len čaká.

Hrubý domáci produkt jednej z najmenších ekonomík Latinskej Ameriky v januári medziročne vzrástol o 1,5 percenta, ako uviedla čilská centrálna banka. Hospodársky rast tak predčil očakávania. V januári sa tiež zvyšovala aktivita dobývania nerastných surovín, keď objem ťažby vzrástol o 2,2 percenta, a to najmä v sektore priemyselných kovov. Konsenzus trhu bol o sedem desatín percentuálneho bodu nižší.

Na latinskoamerického ťažiara strategických surovín však to najhoršie ešte len čaká. V januárových dátach sa ešte pochopiteľne nestihol prejaviť vplyv epidémie nového typu koronavírusu, ktorý sa z Číny rozširuje do zvyšku sveta. Hoci Čile doteraz nezaznamenalo jediný prípad nákazy, spomalenie globálnej ekonomiky sa na ňom prejaví.

Najväčšia rana príde zrejme práve z Číny, ktorá je najväčším odberateľom čilskej medi a lítia. Čínska ekonomika totiž podľa najnovších predpovedí OECD spomalí hospodársky rast pod päť percent, zatiaľ čo vlani ešte rástla viac ako šesťpercentným tempom. Čilsky liberálny ekonomický think tank Libertad  Desarrollo už pred zhoršeným výhľadom varoval.

2 komentáre

Přidat komentář

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *