seoul-korea, soul

Export Južnej Kórei vzrástol viac, než sa čakalo

Kým analytici odhadovali, že kórejský export sa vo februári medziročne zvýši o 2,8 percenta, skutočnosť bola výrazne lepšia. Vývoz z Južnej Kórei vzrástol o 4,5 percenta.

Juhokórejský export vzrástol po viac ako roku. Lenže na februárovom výsledku sa prejavil najmä väčší počet pracovných dní a tiež skutočnosť, že Kórejci v januári vítali príchod nového lunárneho roka, čo februárové dáta mierne skresľuje.

Že tak silný februárový rast nie je príliš veľkým dôvodom k jasotu, sa dozvieme až z detailného pohľadu na zverejnenú štatistiku. Napríklad objem exportu pripadajúci na jeden pracovný deň klesol o bezmála dvanásť percent, zatiaľ čo v januári sa o 4,6 percenta zvýšil. Februárový prepad je zároveň najväčší za posledné tri mesiace.

Z teritoriálneho hľadiska najviac prepadol juhokórejský export do Číny, a to o 6,6 percenta. V prepočte na jeden pracovný deň potom klesol o viac ako pätinu. Znateľné zníženie vývozu do Číny sa potom dostavilo v druhej polovici februára. Z tohto vývoja sa dá okrem iného usudzovať, že marcové a aprílové čísla nebudú pre juhokórejský vývoz príliš potešujúce. Na druhej strane možno nadobúdať mierny optimizmus smerom k ďalším mesiacom, pretože sa zdá, že epidémia koronavírusu v Číne už kulminovala a situácia by sa mohla rýchlo začať zlepšovať.

Přidat komentář

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *