Kanada presviedča USA o pokračovaní výstavby ropovodu Keystone XL

Predseda kanadskej vlády Justin Trudeau so svojimi ľuďmi tlačí na nastupujúcu americkú administratívu, aby prehodnotila zrušenie výstavby ropovodu Keystone XL. Joe Biden má údajne v pláne dať ropovodu červenú v súlade so svojím presvedčením o fosílnych energetických zdrojoch.

Ropovod Keystone XL je vo vlastníctve kanadskej spoločnosti TC Eneregy Corporation. Podľa kanadskej strany by prípadný koniec projektu znamenal ohrozenie pracovných miest v Kanade a zhoršenie kanadsko-amerických vzťahov.

„Rozumieme prísľubu, ktorý dal Joe Biden vo svojej prezidentskej kampani, zrušiť tento projekt,“ uviedol kanadský premiér Justin Trudeau. Biden je totiž známym odporcom fosílnych energetických zdrojov, ktoré naopak odstupujúci prezident Donald Trump podporoval.

Trudeau, ale podľa agentúry Reuters uviedol, že sa s novým americkým prezidentom chce v najbližších dňoch na tému ropovodu Keystone XL rozprávať. „Pevne verím, že naše argumenty budú vypočuté a vzaté do úvahy pri rozhodovaní o osude projektu,“ dodal Trudeau. Guvernér kanadskej provincie Alberta Jason Kenney pohrozil právnymi krokmi, ak americká strana projekt zastaví. Trudeau odmietol komentovať, či by toto úsilie podporil.

Přidat komentář

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *