Juhovýchodnú Áziu sužuje raketové zdražovanie cibule

India a Bangladéš čelia nebývalému nedostatku cibule. Krajina už zakázala jej vývoz no napriek tomu, ceny rastú o desiatky percent.

m bežná cena kilogramu cibule sa v Indii pohybuje okolo dvadsiatich rupií, dnes táto základná ingrediencia indických pokrmov stojí aj viac ako dvojnásobok. Môžu za to nebývalo silné dažde a následné záplavy, ktoré spôsobili obrovské škody na minuloročnej úrode. Cibuľa zdražuje už od januára tohto roku.

Indické úrady reagovali zákazom vývozu cibule zo zeme, takže sa cibuľová kríza preliala do štátov, kam India svoju tradičnú komoditu najviac exportuje. Teda do Bangladéša, Spojených arabských emirátov alebo Malajzie. Vláda tiež uvoľnila časť zásob cibule zo svojich hmotných rezerv. Od oboch opatrení si sľubuje, že sa trh upokojí a cena tejto potraviny pôjde zasa nadol. Panuje presvedčenie, že sa tak stane vo februári, kedy na trh dorazia prvé dodávky z tohtoročnej úrody.

Rapídne zdražovanie cibule sa už stihlo premietnuť do celkového prírastku spotrebiteľských cien. Miera indickej inflácie už prelomila štvorpercentnú úroveň, ktorá je cieľová pre indickú centrálnu banku. Prirodzenou reakciou by teda bolo zvýšenie úrokových sadzieb. S tým ale Reserve Bank of India váha, pretože by ešte viac stúpila na brzdu už tak spomaľujúce indickej ekonomiky.

Zdroj: CETA

2 komentáre

Přidat komentář

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *