Bookmakeri veria Johnsonovi, libra posilňuje

Podľa stávkových kancelárií má Boris Johnson skoro sedemdesiatpercentnú šancu, že konzervatívcov dovedie v britských predčasných voľbách k víťazstvu.

Pritom ešte pred pár mesiacmi mu bookmakeri dávali len tridsaťpercentná šancu, že by mohol v prípadných voľbách ako líder uspieť. Výsledky vyplývajú z analýz kurzov stávkových kancelárií vypísaných na to, ako decembrové voľby vo Veľkej Británii dopadnú.

Rastúce šanca Borisa Johnsona na volebný triumf vnímajú pozitívne aj devízové ​​trhy. Britská libra sa dostala koncom minulého týždňa na šesťmesačné maximá voči euro a v tomto trende pokračovala aj počas pondelkového obchodovania. Za jednu libru bolo možné začiatkom tohto týždňa zaobstarať 1,173 eur. Na týchto hodnotách sme libru mohli vidieť naposledy v máji tohto roka.

Tento vývoj sa síce môže zdať pozitívny, pretože ide o odraz nárastu optimistických očakávaní, že brexitová agónia v blízkej budúcnosti skončí. Na druhej strane, ak by libra v posilňovaní voči euru pokračovala, bude to pre britský čistý export zlou správou. Pre členské krajiny eurozóny, ktoré patria k významným obchodným partnerom Veľkej Británie to naopak znamená zlepšenie exportnej pozície na Spojené kráľovstvo, obzvlášť pre obdobie, kedy Veľká Británia opustí Európsku úniu, a pravdepodobnosť vzniku obchodných bariér vzrastie.

Jeden komentář

Přidat komentář

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *