Trump Biden

Joe Biden zvýši dane a zmierni napätie v globálnom obchodnom systéme

Počas uplynulého víkendu sa Spojené štáty dozvedeli, kto bude najbližšie štyri roky úradovať v oválnej pracovni Bieleho domu. 46. ​​americkým prezidentom sa stal demokrat Joe Biden. Trhy a experti jeho víťazstvo prijali s vďakou.

Zvolenie Joea Bidena do funkcie amerického prezidenta podľa analytikov prinesie upokojenie na poli medzinárodného obchodu. Kým Donald Trump sa štylizoval do úlohy človeka, ktorý chce obchodné vzťahy z amerického pohľadu narovnať aj za cenu rozpútania obchodnej vojny s Čínou a neskôr tiež možno s Európskou úniou, Biden bude zrejme pôsobiť ako ten, kto vzniknuté konflikty postupne utlmí.

Dobrá správa je to najmä pre Európsku úniu, ktorá sa už chystala zaviesť odvetné clá na americký tovar. Teraz to vyzerá, že dvadsaťsedmička so svojím rozhodnutím o tarifách počká, až sa Joe Biden v januári ujme svojho úradu. Odborníci, ale súčasne predpokladajú, že obchodná vojna USA s Čínou neskončí hneď, ale bude ustávať postupne.

Joseph Biden sa tiež netají, že sú mu bližšie vyššie dane pre korporácie a bohatých Američanov. Kým Donald Trump príjmové dane znižoval, Biden ich chce opäť zvýšiť. Ale veľmi pravdepodobne nie na úroveň, na ktorej ich zanechal Trumpov predchodca Barack Obama. Experti od Bidena tiež očakávajú presadenie rozsiahleho fiškálneho balíčka na stimuláciu americkej ekonomiky. Dá sa povedať, že takáto injekcia by prišla v najvyšší čas.

Přidat komentář

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *