Irán dáva ťažiarom kryptomien mesiac na registráciu do štátneho zoznamu

Irán dáva ťažiarom kryptomien mesiac na registráciu do štátneho zoznamu

Iránsky prvý viceprezident Eshaq Jahangir v pondelok oznámil, že jeho krajina dáva ťažiarom kryptomien mesiac na to, aby sa zaregistrovali u štátnych úradov. Má to byť koniec dobývania virtuálnej meny v šedej ekonomickej zóne.

Z vyhlásenia viceprezidenta Eshaqa Jahangiriho vyplýva, že každý človek, ktorý bude chcieť v Iráne ťažiť kryptomenu, sa musí nahlásiť úradom. Okrem iného, bude v registračnom formulári potrebné uviesť svoje meno, veľkosť ťažobnej farmy, ale aj zariadenia, ktoré k ťažobnej aktivite využíva. Akonáhle lehota na registráciu uplynie, iránske ministerstvo priemyslu, obchodu a ťažby zverejní oficiálny zoznam schválených ťažiarov kryptomien.

Podľa analytikov ide o ďalší z radu opatrení, ktorými chce iránska vláda získať kontrolu nad ekonomickou aktivitou v krajine. Vláda si od toho sľubuje, že vďaka registrácii ťažiarov zlikviduje šedú zónu, v ktorej sa kryptomenový svet aj vďaka prísnym reguláciám nachádza. Dá sa ale očakávať, že reakcia trhu bude skôr opačná a ťažiari sa z Iránu pravdepodobnejšie stiahnu, než aby svoju identitu prezrádzali úradom. Už dnes bežne dochádza k pašovaniu zariadenia pre ťažbu kryptomien do Iránu a nikto si zatiaľ netrúfol odhadnúť, či a prípadne aký počet ťažiarov sa zaregistruje.

Přidat komentář

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *