Holandsko ponúka svoju centrálnu banku ako európsku centrálnu banku pre digitálne meny

Podľa Holandské národnej banky (DNB – Dutch National Bank) kryptomena ponúka cenné technologické know-how pre bankový sektor. Sama DNB sa tak ponúkla plniť funkciu európskej centrálnej banky pre digitálne meny v rámci eurozóny.

Samotný šikovný platobný systém s komplexnou logikou potenciálne zvyšuje dopyt po kryptomenách a ponúka príležitosť pre podstatné zníženie transakčných nákladov. Takto Holandská centrálna banka vyzdvihuje vo svojej správe jednu z hlavných výhod nástupu digitálnych mien. „V tomto duchu by kryptomeny mohli prispieť k rozmanitosti a inováciám platobného systému, píše ďalej DNB.

Holandská národná banka zrejme vycítila príležitosť na posilnenie svojho vplyvu v samotnom eurosystéme. Debaty o zavádzaní digitálnych mien v Európe sa totiž zatiaľ chopili len Francúzi, ktorí vyzvali k experimentom s digitálnymi menami ako integrálnu súčasť peňažného systému. DNB sa však kontrovala vyhlásením, v ktorom okrem iného ponúkla svoje služby čoby výskumného, ​​vývojového a zavádzacieho centra potenciálne budúcej európskej digitálnej meny.

Že podobný návrh prichádza práve z Holandska, má istú logiku. Obľuba bezhotovostných (teda de facto digitálnych) platieb v tejto krajine rapídne rastie. Za posledné tri roky sa výrazne znížil počet výberov hotovosti z bankomatov, a to v prospech bezhotovostného platenia. Holandsko sa tak popri Švédska stalo jednou z európskych bezhotovostných veľmocí.

Jeden komentář

Přidat komentář

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *