dolar

Globálny optimizmus americkému doláru nesvedčí. Dostal sa na dvojtýždňové minimá

Americký dolár takmer vymazal zisky posledných dvoch týždňov. Na svetových trhoch totiž zavládol optimizmus, ktorý investorov prinútil k nákupu rizikovejších mien i aktív.

Optimistické očakávania idú na vrub pokroku v očkovaní, ktorý sa darí dosiahnuť Veľkej Británii, alebo americkému fiškálnemu stimulačnému balíku v objeme 1,9 bilióna dolárov. Britská libra reagovala posilnením voči doláru až na 1,39 dolára za libru. Na túto hodnotu sa libra dostala prvýkrát za posledné tri mesiace.

Voči doláru získavalo tiež euro, ktoré len počas pondelka posilnilo o 0,1 percenta. Za celý uplynulý týždeň potom získalo už 0,6 percenta. Z hlavných mien sa doláru podarilo naopak posilniť voči jenu alebo čínskemu jüanu. Dolárový index však počas pondelka stratil 0,1 percenta.

Investori ale za doláre kupovali nielen cudzie meny, ale tiež napríklad kryptomeny alebo komodity. Skrátka čokoľvek, čo zaručovalo vyšší výnos súčasne za prijateľné zvýšenie rizikovosti takejto investície. Bitcoin sa v noci na pondelok stredoeurópskeho času priblížil na dohľad hranici 50 tisíc dolárov, aby krátko potom prudko oslabil a následne väčšinu strát vymazal.

Přidat komentář

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *